686 sad medailí, kapela Slza a 4 dny plné sportu

686 sad medailí, kapela Slza a 4 dny plné sportu

V celé České republice právě vrcholí kvalifikační závody na Olympiádu dětí a mládeže. Kdo přesně bude reprezentovat 14 krajů se dozvíme na konci května. Už teď je ale jasné, že Olomoucký kraj přivítá čtyři tisíce sportovců od 26. do 30. června.

„Olympiáda dětí a mládeže se v našem kraji měla konat už loni, ale kvůli špatné covidové situaci a nezbytným opatřením se musela odložit. Pro mnoho dětí se tak posunul i jejich sportovní cíl. V tuto chvíli ještě ladí formu, ale už za několik týdnů změří své síly se soupeři. Našim želízkům v ohni budu držet palce. Ostatně, v regionu máme bohatou základnu sportovních talentů,“ řekl hejtman Josef Suchánek.

Olympiádou dětí a mládeže bude žít najednou hned šest měst kraje. Prostějov bude hostit mladé naděje tenisu, florbalu, dráhové cyklistiky i volejbalu. Do Velké Bystřice se podívají házenkáři a házenkářky si zase užijí skvělý povrch Žeravické haly. Do Přerova zamíří střelci, beachvolejbalisté otestují písek na koupališti v Kojetíně a vyznavače BMX a MTB najdete v Uničově. V Olomouci se potkají ti nejlepší mladí sportovci a sportovkyně v plavání i synchronizovaném, kanoistice, atletice, sportovní gymnastice, fotbalu, basketbalu, badmintonu, tanečním sportu, volejbalu, šermu, judu, karate a neztratí se ani orientační běžci.

Během čtyř dnů se rozdá 686 sad medailí. Jejich původní návrh vznikl z pera studentky grafického oboru na VOŠ a SPŠ v Šumperku Karolíny Ščučkové, která je současně autorkou návrhu maskota.

„Sportovci, kteří se umístí na prvních příčkách prožijí hned dva předávací ceremoniály. Na sportovišti dostanou plyšového maskota Oldu a u Olympijského domu v Pevnosti poznání pak bude každý den v podvečerních hodinách slavnostní medailový ceremoniál. Veřejnost tak zveme nejen na sportoviště, ale právě i do Olympijského domu a věříme, že sportovci si svůj velký den užijí na maximum,“ upozornil Michal Zácha, náměstek hejtmana pro oblast sportu.

Olympijský dům bude volně přístupný a nabídne také vzdělávací zónu věnovanou olympismu a olympijským hodnotám. Novinkou celé akce je doprovodný program pro školy Olomouckého kraje, který odstartoval už v dubnu. Učitelé díky němu získají vzdělávací materiály pro své hodiny a žáci mohou vyhrát zážitkový výlet na ODM i trénink s top sportovcem.

„Chceme zprostředkovat zážitky s olympijskou tématikou žákům základních škol a víceletých gymnázií, motivovat je k fandění svým reprezentantům na Olympiádě dětí a mládeže, a posilovat či probudit v mladých zájem o sport,“ říká místopředseda Českého olympijského výboru Filip Šuman.

Podrobnosti k doprovodnému programu jsou na webu olympijskytym.cz v sekci vzdělávání.

V neděli 26. června, před slavnostním zahájením, proběhne už tradiční konference věnovaná podpoře sportování mládeže za účasti hejtmanů a dalších státních zástupců. Zahajovací ceremoniál se pak uskuteční na Andrově stadionu SK Sigma Olomouc a moderovat ho bude Libor Bouček. Po slavnostním nástupu výprav s vlajkonoši v podobě olympioniků z daného kraje, zahraje všem zúčastněným kapela Slza. Vlajkonoše i hlavního ambasadora, který zapálí oheň ODM, odtajníme 20. června.