Šermíř z Tokia Jurka je hrdým ambasadorem ODM 2022

Šermíř z Tokia Jurka je hrdým ambasadorem ODM 2022

6 měst, 20 sportů a 34 sportovišť nabídne Olympiáda dětí a mládeže v Olomouckém kraji.

Do Olomouce přiletěl poprvé maskot ODM 2022 orel a na svých křídlech přinesl nového ambasadora akce šermíře a účastníka olympijských her v Tokiu Jakuba Jurku. Jako olomoucký rodák je pyšný, že může být tváří ODM a věří, že během her uvidí své nástupce a zároveň pomůže k propagaci šermu. Podle něj není až tolik důležitý projev šermíře v tréninku, ale jak zvládne tlak a nervozitu spojenou s velkým mítinkem. Pro něj osobně byl největším sportovním zážitkem okamžik, kdy se postavil na olympijskou planche.

Olympiáda dětí a mládeže existuje od roku 2003 a zúčastnilo se jí téměř 40 000 sportovců a sportovkyň. Právě aktivní podpora mladých sportovců je zásadní i pro zakladatele a spoluorganizátora ODM Český olympijský výbor. „Olympiádu dětí a mládeže vnímáme hlavně jako akci, která motivuje mládež zůstat u sportu a zlepšovat se v něm, což je v této době důležité,“ říká předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval a dodává: „Olomoucký kraj připravuje ty nejlepší podmínky na svých sportovištích a i díky tomu se na ODM vrací kanoistika a nově se představí šerm.“

Her se zúčastní téměř tři tisíce mladých sportovců, kromě Olomouce navštíví pět dalších měst kraje. „Půjde o Prostějov, Přerov, Uničov, Kojetín a Velkou Bystřici, které se staly partnerskými městy akce,“ upřesnil Josef Suchánek, hejtman Olomouckého kraje.

Veřejně se poprvé představil i maskot v životní velikosti. „Maskotem her je orel v barvách kraje držící vlajku České republiky. V nejbližších dnech spustíme soutěž o jeho jméno a těšíme se, že se zapojí široká veřejnost,“ uvedl Michal Zácha, náměstek hejtmana Olomouckého kraje pro oblast sportu.

Olomoucký kraj se ujímá pořadatelství letní ODM už podruhé v historii. „Když si představíte, že Olympiáda dětí a mládeže se uskuteční na 34 sportovištích, což je dokonce o jedno víc než měly hry v Tokiu, tak je jasné o jak rozsáhlou a náročnou akci se jedná. Těší nás, že zahajovací ceremoniál se opět uskuteční na výjimečném místě - ligovém fotbalovém stadionu Sigmy Olomouc. Věříme, že velkorysý prostor stadionu uspokojí všechny zájemce o slavnostní zahájení,“ dodává místopředseda Českého olympijského výboru Filip Šuman.

Kromě životního zážitku a skvělých výkonů předává ODM i olympijské hodnoty jako je respekt k soupeři, přátelství či zásady fair play.