Olympiáda dětí a mládeže začne už za 50 dnů

Olympiáda dětí a mládeže začne už za 50 dnů

Každým dnem se blíží začátek letošní Olympiády dětí a mládeže, který bude 14. června. Nyní, 50 dnů před konáním tohoto sportovního svátku na západě Čech, je čas zhodnotit dosavadní přípravy akce s vedoucím organizačního týmu Zdeňkem Hůrkou.

Do ODM schází 50 dnů, v jaké fázi jsou přípravy? Mohlo by se začít ihned?
Začít hned by se rozhodně nemohlo - ne že by se nedaly uskutečnit jednotlivé sportovní soutěže, naopak, tady už by se začít dalo, ale čekáme na jmenovité přihlášky krajských výprav, na základě kterých teprve budeme sestavovat startovní listiny a tisknout akreditační visačky. Termín pro tyto přihlášky je 11. května, takže olympiáda zatím začít nemůže.

Museli jste řešit v posledních týdnech nějaké nečekané starosti?
Řešení neočekávaných starostí a problémů je samozřejmostí. Minulý týden jsme řešili významnou změnu ve fotbalovém turnaji, kdy nám vypadly dvě hrací plochy Viktorie Plzeň v Luční ulici, takže jsme museli najít náhradu. Povedlo se, jízdní řád fotbalového turnaje jsme trochu předělali a doplnili hrací plochu Dynama ZČE Plzeň, takže je vše opět v pořádku.

Olympiádu dětí a mládeže pořádá Plzeňský kraj ve třináctileté historii ODM poprvé. V čem je plzeňská olympiáda jiná?
Jiná je především v tom, že všech osmnáct sportů i obě doprovodné soutěže se uskuteční na území jediného města – Plzně. Díky vstřícnému přístupu a podpoře města Plzně můžeme využít všechna městská sportoviště zdarma, navíc účastníci olympiády se budou po Plzni pohybovat prostředky MHD bezplatně na základě akreditačních visaček. Takže v tom je naše olympiáda skutečně unikátní. A vzhledem k tomu, že přijede zhruba 2500 sportovců a 500 členů doprovodu, jedná se o akci mimořádného rozsahu.

Každý sport na plzeňské olympiádě má už nyní daného ambasadora sportu. Jak probíhal jejich výběr a uvidíme některé z nich v Plzni?
Výběr probíhal jednoduše v kanceláři, ale jejich kontaktování je pak velmi složité. Významnou roli v tom sehrál náměstek hejtmana Jiří Struček, který je s řadou ambasadorů v přímém kontaktu. Vzhledem k programu světových sportovců není jednoduché zajistit jejich osobní účast v Plzni v době olympiády, ale víme, že by tady měli být třeba Filip Jícha, Jan Řehula a Přemysl Švarc, Jan Vanke, Pavel Frána a někteří další. Otazník visí nad účastí Petra Čecha a Kateřiny Emmons, naopak omluvili se Andrea Hlaváčková a Jan Šefl.

Jedním z nezapomenutelných momentů je zahajovací ceremoniál, v jaké fázi je jeho příprava?
Scénář zahajovacího ceremoniálu je připraven a mohu všechny ujistit, že se máme na co těšit! Maskot olympiády - fialová figurka Olyho - přiletí ve vzducholodi z vesmíru, čeká nás defilé krajských výprav, sliby závodníků i rozhodčích, zapálení olympijského ohně a zahájení vyvrcholí koncertem Marka Ztraceného.

Na akci podobného významu jsou potřeba i dobrovolníci. Kolik jich bude a kde se budou rekrutovat?
Dobrovolníků budeme mít zhruba 300, jsou to především studenti plzeňských středních škol.

Jak to bude se vstupy na sportoviště? Musí si diváci opatřit lístek?
Vstup na veškeré akce letní olympiády v Plzni bude zdarma, tedy nejen na sportoviště, ale i na zahajovací ceremoniál nebo na každodenní večerní medailové ceremoniály.