Jako před dvaceti lety. Šachl se po ledě prohání s Bělohlavem i Kotalíkem

Jako před dvaceti lety. Šachl se po ledě prohání s Bělohlavem i Kotalíkem

Jihočeský hokejový tým pro Zimní olympiádu dětí a mládeže měl na soupisce hned tři příjmení známá nejen z extraligy – Kotalík, Šachl, Bělohlav. Syn trenéra brněnské Komety, Matěj Bělohlav, si na mládežnické olympiádě připsal tři branky. Na ledě s ním řádil Viktor, nejmladší bratr bývalého hráče NHL Aleše Kotalíka. Mezi mantinely se neztratil ani potomek hokejisty Petra Šachla.

Velký celorepublikový turnaj jim trochu svázal ruce. „Byli jsme v křeči a moc se nám nedařilo. Bylo to asi tím, že jsme na olympiádě a dívají se na nás lidi, možná i scouti a z toho jsme byli nervózní. Ale právě to je na ODM skvělý, že si takhle mladí kluci zažijou do budoucna tlak i mediální pozornost. Přál bych si více takových akcí,“ řekl Viktor Kotalík, kterého přivedl k hokeji otec Viktor starší a úspěch bratra Aleše je mu motivací.

„Brácha mě naučil spoustu věcí, hlavně po taktické stránce. Občas si spolu na zahradě zastřílíme. Podporuje mě, a když má čas, chodí se i dívat,“ prozradil Viktor a neguje otázku, zda by chtěl bývalého hráče NHL překonat: „Já nehraju na cíle, ale na zdokonalování se. Spíše bych řekl, že bych chtěl jít v jeho cestě, dokázal toho hodně."

Spoluhráč Matěj Bělohlav by slavného otce Radka překonat chtěl. Dostat se do národního týmu je ale podle něj těžké. Zkušený hráč a trenér je pro syna velkou oporou. Radil mu například, jak se má před zápasem soustředit, nebo jak nejlépe střílet. „Táta byl bojovný hráč a dával hodně gólů. Něco jsem po něm zdědil,“ usmál se Matěj.

Na necelý týden Petr junior dostal pauzu od Šachla staršího. Bývalý extraligový hráč vídá syna i na na trénincích Střelců z Jindřichova Hradce. “Táta je skvělý trenér, hodně mi pomáhá a hodně toho na ledě ví. Myslím, že je to jeho zásluha, že jsem se na ODM dostal,” hodnotí Petr svého trenéra.

Letos na Olympiádě dětí a mládeže s reprezentací Jihočeského kraje skončili na 12. místě.

Autor: Linh Nhi Vu - členka programu Mladí novináři na ODM 2020