Paralympionička Anna Kulíšková bude ambasadorkou goalballu

Paralympionička Anna Kulíšková bude ambasadorkou goalballu

V červnu bude mezi olympijskými sporty i jeden pro sportovce, kteří mají zrakový handicap. Turnaj v goalballu už nyní slibuje fantastické výkony, na které se rozhodně vyplatí přijít podívat. Stejně jako ostatní disciplíny, tak i goalball má svojí ambasadorku. Tou je úspěšná paraolympionička Anna Kulíšková.

Kdy jste začala s lyžováním?
Lyžovala jsem od útlého dětství. Jezdili jsme s rodinou na Šumavu a pak se tam i přestěhovali, takže zasněžené kopce a pohyb na nich pro mě byly vždycky radostí.

Zkoušela jste i další sporty pro zrakově handicapované?
Jako žákyně jsem se účastnila celorepublikových Sportovních her zrakově postižené mládeže, kde jsem závodila v atletice a plavání. To byl vlastně i můj první kontakt se sportem handicapovaných, protože jsem vyrůstala a účastnila se různých sportovních klání mezi zdravými dětmi. Pak jsem se zrakově postiženými absolvovala závody v běžeckém lyžování a když jsme zjistili, že je možné začít se věnovat i lyžování sjezdovému, zvítězila u mě tato možnost na plné čáře.

Jaké možnosti vůbec jsou pro zrakově postižené?
Možností je spousta, pokud má člověk chuť a odhodlání a hlavně nějakého spolehlivého parťáka, který je stejné nátury a pomůže zrakově postiženému alespoň částečně kompenzovat jeho handicap. Pokud se chtějí účastnit závodů na mezinárodním poli, mohou se věnovat sportům paralympijským, které zastřešuje Český svaz zrakově postižených sportovců, a jít za cílem nejvyšším.

Jak se Vám líbí projekt Olympiády dětí a mládeže?
Je to skvělá akce. Líbí se mi, že děti z celé republiky mají možnost setkat se na velkých závodech, mohou vidět závodit své vrstevníky i v jiných sportech než je ten jejich, mohou se navzájem motivovat. Navíc zažijí atmosféru olympiády, poznají Plzeň...

Co znamená pro goalball a potažmo sporty pro zrakově handicapované, že se dostaly na ODM?
Je to perfektní příležitost, jak přiblížit zdravým dětem sport handicapovaných, ukázat jim, že i s handicapem se sportuje. Může to posílit jejich náhled na postižené vrstevníky. Zároveň pro děti s handicapem je to možnost, jak se připojit ke zdravým sportovcům, stát se součástí nečeho velkého a neobvyklého, prožijí si atmosféru olympiády.

Jaký vzkaz máte pro sportovce na ODM?
Aby byli hrdí na to, že na olympiádě jsou, protože to, že se věnují sportu, je chvályhodné a přeji jim, ať jim tato záliba vydrží na celý život.