V létě kolo, v zimě běžky. Plzeňský obojživelník vybojoval na ODM dvě zlata

V létě kolo, v zimě běžky. Plzeňský obojživelník vybojoval na ODM dvě zlata

Tomu se říká sportovní talent. Antonín Svoboda z Plzeňského kraje vybojoval na Olympiádě dětí a mládeže v orientačním běhu dvě medaile. V létě se přitom věnuje také cyklistice a je dost možné, že právě kolo v budoucnu upřednostní.

„V létě se soustředím na cyklistiku, v zimě pak běhám na lyžích,” vysvětluje Adam Svoboda, jak to u něj chodí. A funkčnost tohoto postupu potvrzuje i fakt, že v loňském cyklistickém Českém poháru urval druhou pozici.

S orientačním během začínal v letní variantě. „Oba mí rodiče dělali „orienťák”, věnovat jsem se mu tedy začal taky. K tomu od malička běhám na lyžích,” popisuje sportovec z Plzeňského kraje důvody, které přispěly k jeho všestrannosti.

A i díky ní v Karlových Varech uspěl. „Chtěl jsem na ODM vybojovat umístění do šestého místa, jenže z toho jsou z toho dvě zlata,” říká s úsměvem Adam, který ovládl v německém Fichtelberu sprint a běh na krátké trati, čímž si vysloužil roli vlajkonoše své výpravy na závěrečném ceremoniálu.

Vynikající formu se snažil potvrdit i ve čtvrtek, kdy se konal ve středisku Eduard štafetový závod dvojic, ze kterého byli nakonec společně s Hedvikou Beránkovou diskvalifikováni. „Dnes jsem to pokazil, v prvním úseku jsem zapomněl vzít jeden kontrolní bod,” popisuje Tonda příčinu neúspěchu.

A jak se svými vlastnosti obojživelníka chce naložit v budoucnu? „Běh na lyžích by mě lákal, bohužel na něj nejsou v Česku podmínky. Počasí tomu nepřeje, není sníh,” vysvětluje, proč je pravděpodobnější, že ho spíše uvidíme za pár let v roli cyklisty.

Autor: Michal Hladký - člen programu Mladí novináři na ODM 2020