Bronz pro zlínský šachový tým. Jeho členové doufají v zařazení sportu na dospělou olympiádu

Bronz pro zlínský šachový tým. Jeho členové doufají v zařazení sportu na dospělou olympiádu

,,Zavolejte stráže, zbláznilo se páže…“ Ne, to právě nezačíná film Ať žijí duchové, nýbrž čtvrteční medailové duely šachového turnaje družstev. Právě touto znělkou svolávají organizátoři soutěžící do sálu. O třetí místo si to mezi sebou rozdají hráči Zlínského a Ústeckého kraje. Ten Zlínský vybojoval s bilancí tří výher a jedné prohry bronz.

V šachovém turnaji družstev soutěží čtyřčlenné týmy složené ze tří chlapců a jedné dívky. ,,Z každého duelu postupuje ten tým, který má více bodů. Pokud je to nerozhodně – 1,5 a 1,5 – postupuje to družstvo, jehož hráč vyhrál na šachovnici více vepředu,“ vysvětluje pravidla členka zlínského výběru Marie Vaňková.

Ta si spolu s kolegy nejprve poradila s Libereckým krajem a poté spolu zdolali i celek z jižní Moravy. Na Moravskoslezský výběr však byly jejich šachové dovednosti krátké, a tak místo o nejvyšší příčky bojovali alespoň o třetí místo.

Vlastimil Babula, Michal Černý, Bayarjavkhlan Delgerdalai a Marie postupně usedají k podlouhlému stolu. Proti nim se s vážnými tvářemi nacházejí jejich ústečtí soupeři. Atmosféra v sálu houstne, nikdo ani nedutá. Úporné klání plné důkladně promyšlených tahů započalo.

,,Na začátku to vypadalo vyrovnaně. Maruška potom prohrála, Míša to měl nerozhodné a u Bayarjavkhlana se zdálo, že vyhraje,“ začal hodnotit Vlastimil. ,,Nakonec to ale všechno vyšlo. Vyhrál Bayarjavkhlan a pak i já. Míšův soupeř musel hrát na vítězství, ale Míša ho dokázal porazit. Vyhráli jsme tedy celkem suverénně,“ dodal.

Zlínské šachové družstvo si tak z Olympiády dětí a mládeže, na které se mu moc líbí, odveze bronzové medaile. Členové doufají, že jednou se šachy objeví i na opravdové olympiádě. ,,Podle mě je to sport, který by se tam měl zahrnout,“ sděluje Marie.

Jedinou dívku v týmu k šachům přivedl dědeček. ,,Už mě nebavilo hrát pořád Člověče, nezlob se,“ směje se. Nikdy ji však nenapadlo, že by to mohla dotáhnout až na mládežnickou olympiádu. ,,Myslela jsem si, že budu jenom tahat figurkami.“

Autor: Vendula Holková - členka programu Mladí novináři na ODM 2020