ODM se připravuje více než rok dopředu. Podílí se na ní stovky organizátorů

ODM se připravuje více než rok dopředu. Podílí se na ní stovky organizátorů

Více než dva tisíce účastníků, stovky organizátorů a čtrnáct sportovišť. To je Olympiáda dětí a mládeže 2020 Karlovarském kraji. Nahlédněte do organizace osmnácté ODM. Projektu, který si získal pevné místo ve sportovním prostředí a kde se v uplynulých ročnících představila řada známých olympioniků, jako např. Michal Březina (krasobruslení), Ester Ledecká (snowboarding) nebo Markéta Davidová (biatlon) a Josef Dostál (rychlostní kanoistika).

Přípravy začínají už více než rok před samotnou akcí, kdy se kraje mohou o pořadatelství na ODM hlásit. „My jsme se výběru zúčastnili poprvé a byli Českým olympijským výborem vybráni,“ nastiňuje Lydie Stráská, koordinátorka ZODM 2020 za Karlovarský kraj, jak to všechno začalo.

„Máme radost pokaždé, když se přihlásí kraj, ve kterém se Olympiáda dětí a mládeže ještě nekonala. Organizátorům vždy poskytneme manuál pro usnadnění příprav,“ říká manažerka projektu Radana Kubešová a dodává: „Posledním krajem, kde se mládežnická olympiáda nekonala, zůstává Praha.“

Organizace ODM má oproti „dospělé olympiádě“ jednu velkou výhodu. Žádné ze sportovišť se nemusí stavět nově. „Využívá se stávajících areálů, které se často i rekonstruují, a tak díky olympiádě zůstávají v lepším stavu,“ vysvětluje manažerka komunikace a tisková mluvčí ODM Daniela Marková.

Povinností kraje je zajištění ubytování, stravování, dopravy, rozhodčích i sportoviště. Vše musí probíhat podle regulí. „Počet lidí zajišťujících hladký průběh události se před jejím začátkem stále zvyšuje. Nakonec se na akci i s dobrovolníky podílí stovky osob,“ dodává Stráská.

Na to jsou potřeba finance. Olympiáda dětí a mládeže má vždy maximálně šest partnerů. Letos to jsou Sazka, Lesy ČR, Toyota, ČEPS, Kinder, Toyota a ZPMV 211. Pořadatelský kraj si k tomu může najít i další sponzory, ti ale mají menší vizibilitu.

Rozpočet každé ODM se liší. „Na organizaci mládežnických olympiád se finančně podílí pořadatelský kraj s celkovou částkou téměř dvanáct milionů korun a Český olympijský výbor se dvěma miliony korun. Náklady pomáhají pokrýt také účastnické poplatky z ostatních krajů a příspěvek Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy“.

O celostátní propagaci nejen v průběhu, ale hlavně před začátkem ODM se stará Český olympijský výbor. Spravuje sociální sítě Facebook, Instagram, Twitter, mobilní aplikace i web. ODM dostává do povědomí veřejnosti asi sedm lidí a během samotné olympiády i tým čtrnácti Mladých novinářů, z nichž každý zajišťuje příběhy účastníků z jednotlivých krajů.

Akce se účastní mladí sportovci i umělci. K zařazení hry na klávesové nástroje se zástupci Karlovarského kraje rozhodli ještě před odesláním přihlášky. „V rámci olympiády může pořadatel vybrat sporty a disciplíny, které by chtěl do programu zařadit. Rozhodovat se může podle toho, který sport chce vyzdvihnout nebo kde očekává talenty,“ vysvětluje Stráská.

I karate je novinkou. „V Liberci bylo v létě judo a pro jiné bojové umění nezbyl prostor. V Karlovarském kraji má ale tento sport silné zázemí, a tak jsme ho zařadili do programu zimní olympiády,“ vysvětluje Marková, jak se sport, který se letos poprvé představí i v Tokiu, dostal právě sem.

Olympiáda dětí a mládeže zajímá stále více lidí. „Od roku 2017, kdy akci pokrývá Česká televize, zájem o informace z olympiády rapidně vzrůstá. Najednou tu chce být mnohem více sportovců,“ říká Marková. Zároveň si však uvědomuje, že se s rostoucí popularitou zvyšuje i zodpovědnost, a tak se neustále snaží zajišťovat kvalitu a bezpečnost účastníků.

A to se společně s dalšími organizátory podařilo. „Všude vládla sportovní atmosféra. Nakonec nám přálo i počasí, a tak se žádný ze sportů nemusel rušit. Snad si to tu všichni užili,“ hodnotila akci Stráská.

A ani Český olympijský výbor se nezastaví. Přestože olympijský oheň v Karlovarském kraji ve čtvrtek zhasl, Kubešová se svým týmem už nyní chystá letní edici pro rok 2021 v Olomouckém kraji.

Autor: Nikola Katolická - členka programu Mladí novináři na ODM 2020