Z jedné olympiády na druhou. A ještě v jiném sportu

Z jedné olympiády na druhou. A ještě v jiném sportu

Tomu se říká nabitý program. Barbora Dalecká ještě před dvěma týdny startovala na Olympijských hrách mládeže v Lausanne jako hokejová brankářka. A v Karlovarském kraji bojovala o medaile znovu. Tentokrát na republikové Olympiádě dětí a mládeže, kde se ale místo hokeje představila ve výpravě Pardubického kraje v rychlobruslení. „Strašně mě baví bruslení a když jsem mohla soutěžit i v Česku na olympiádě, neváhala jsem,“ říká s nadšením.

S hokejem Barbora začala ve třech letech v rodné Skutči. Před čtyřmi lety přišla trénovat do Chrudimi a v aktuální sezóně chytá v lize starších žáků. „Střel se od kluků nebojím, zvykla jsem si, co jiného mi zbývá,“ poznamenává.

Čtrnáctiletá gólmanka už vyzkoušela lapačku s vyrážečkou v české reprezentaci do šestnácti, a dokonce i do osmnácti let. Na olympiádě mládeže ve Švýcarsku sice nadějná hokejistka nestartovala v klasickém hokeji, ale rychlé přesuny v brankovišti ukazovala ve hře 3 na 3. „Je to mnohem rychlejší, dynamičtější hra. Musela jsem dávat větší pozor na puk. Rozhodně jsem se v bráně nenudila,“ směje se Barbora.

Na turnaji skončila s týmem „zelených“ na pátém místě. „V družstvech byly hráčky namixované z různých zemí, proto tak zvláštní název,“ vysvětluje. Z konečného umístění byla Barbora trochu zklamaná, olympiádu si ale užila. „Hezky se o nás starali, a hlavně v šatně byla sranda, pořád jsme se povzbuzovali.

Jen pár dní po příjezdu ze zahraničí už Barbora odjela na jinou olympiádu, a to dětí a mládeže v Karlovarském kraji, kde závodila v rychlobruslení. „Na to, že jsem gólmanka, tak se mi celkem dařilo. Raději mám kratší tratě, protože se i v bráně musím rychle přesouvat. Pět set metrů už je na mě moc,“ prozrazuje hokejistka, která na ODM skončila dvakrát v nejlepší desítce.

Jak se vůbec k účasti v rychlobruslení dostala? „Už předloni jsem byla na olympiádě. Teď jsme jezdili zkušební kolečka a já patřila k nejrychlejším,“ popisuje.

Právě z hokeje a krasobruslení vybíralo trenérské duo, otec a syn Čepčářovi, reprezentanty Pardubického kraje. „Vždycky napíšeme klubům, aby nám někoho vytipovali a my si pak jezdíme měřit časy,“ vysvětluje Jaroslav, mladší z dvojice.

„Děti, které se naplno věnují rychlobruslení, v Česku máme. Jenže to se týká třeba Kraje Vysočina. Celkově jsou podmínky pro rychlobruslení u nás tristní,“ připomíná chybějící halu Miroslav.

„I mým hlavním sportem je hokej a rychlobruslení mám jako doplňkový sport,“ dodává Jaroslav. Ten před osmi lety na olympiádě v Moravskoslezském kraji vedl v rychlobruslení i hokejistu Filipa Zadinu, dnes hráče Detroitu Red Wings.

Jiného hráče NHL má za vzor Barbora Dalecká, a to brankáře, olympijského vítěze, Henrika Lundqvista. Nadějná brankářka třeba také jednou povede hokejovou reprezentaci na olympiádě ke zlatu.

Pardubická výprava nakonec z rychlobruslení získala dvě medaile. Stříbro v kategorii mladších chlapců vybojoval Filip Křečan na trati 333 metrů. Na stejné distanci, ale ve starších chlapcích, uspěl Tadeáš Pražan, který přidal bronz.

Autor: Michal Frank – člen programu Mladí novináři na ODM 2020