Biatlon bez pušky? I tak vypadá ten mládežnický

Biatlon bez pušky? I tak vypadá ten mládežnický

Pušky si nechávají na střelnici, nejezdí s nimi na trati jako dospělí biatlonisté. To je jedno ze specifik mládežnického biatlonu, který se těší zvýšené popularitě i na Olympiádě dětí a mládeže. Co ještě je jinak?

Hned na první pohled si při příjezdu na střelnici všimneme, že si budoucí naděje berou vzduchovku ze stojanu na střelnici. Po odstřílení ji tam zase vrátí. „Je to proto, že zbraň je těžká a ne všichni by ji museli unést,“ komentovala trenérka Kraje Vyšočina Gabriela Buchtová. Na Olympiádě dětí a mládeže v Karlovarském kraji se ani nestřílelo ve stoje. „Kazila by se jim tím páteř,“ pokračovala.

Tuto střelbu si vyzkouší až s malorážkou, se kterou měří síly až starší patnácti let.

I když je rychlost důležitá a pro výsledek stěžejní, tak si mladé naděje musí dávat velký pozor při vyjímání a ukládání zbraně do stojanu, protože za shození cizí zbraně přichází penalizace půl až celé minuty. A dokonce může být viník diskvalifikován. Záleží na závažnosti prohřešku.

Na střelnici ještě zůstaneme, protože se střílí z deseti metrů na terče, které mají průměr patnáct milimetrů. „Jsou přímo úměrně zmenšené vzdálenosti,“ řekla Buchtová.

Pokud se do nich závodník netrefí, čeká jej trestné kolo měřící pětasedmdesát metrů. Při štafetě se nedobíjí, jako je tomu u dospělých, a trestné kolo je o něco menší. Biatlonisté si za každý omyl přidají padesát metrů.

Sprint, které proběhly v rámci ODM dva, se jezdí na čtyři kilometry a štafeta, jež byla také na programu, na tři krát dva kilometry. Tato pravidla platí pro chlapce i dívky v rozmezí dvanácti až patnácti let.

A jak se dívá na mládežnický biatlon trenér Kraje Vysočina Martin Kalous? „Je to složité. Každý je na tom v tomhle věku jinak fyzicky. I tréninky se liší, protože oddíly jsou jinak specializované a děti můžou být různě urychlené. V žákovském biatlonu je to spíše o tom, aby si zvykly na sport. Co je to biatlon, jak funguje a vytvořily si nějaký režim. Postupem času se to bude v dorosteneckých kategoriích srovnávat. Ti, co jsou teď výjimeční, můžou být dál, což by bylo dobře pro český biatlon. Ale myslím, že rozdíly se budou snižovat. A lámat se to bude kolem juniorů.“

Autor: Michal Muzikant - Člen programu Mladí novináři na ODM 2020