Šachy? Je to sport jako každý jiný, říká vítěz olympiády Kůsa

Šachy? Je to sport jako každý jiný, říká vítěz olympiády Kůsa

„Na Zimní olympiádu šachy rozhodně patří,“ vzkazuje Jakub Kůsa všem těm, co tímto sportem opovrhují, a neprávem ho podceňují. Na Olympiádě dětí a mládeže vyhrál zlatou medaili. „Jedna partie může trvat pět, někdy až šest hodin, takže se musím fyzicky připravovat,“ přibližuje nadějný šachista, že za jeho úspěchem stojí vedle inteligence také velká dřina.

Rozhodně jen nesedí doma nad šachovnicí. „Pravidelně se snažím hrát různé sporty, baví mě tenis a chodím běhat,“ vysvětluje reprezentant karlovarského kraje Kůsa, díky čemu vydrží přemýšlet při hře dlouhé hodiny.

Žák ostrovského gymnázia umí předvídat a myslet na několik tahů dopředu. Navíc se dokáže maximálně soustředit. Nejvíc čerpá ze své vysoké inteligence. „Ve škole se mi zatím daří, mám samé jedničky,“ potvrzuje premiant.

Poctivý trénink uplatnil před zraky diváků v karlovarském hotelu Thermal, kde se olympijský souboj konal. „Docela jsem si věřil na medaili, ale celkové vítězství jsem nečekal,“ usmíval se Kůsa.

Domácí sbírku úspěchů má vzhledem ke svému věku už bohatě zastoupenou. Je hrdým členem české reprezentace a před dvěma lety vyhrál mistrovství republiky. Teď k medailím přidá vybojované zlato i vítězný pohár.

„Ještě účast na mistrovství světa a mistrovství Evropy by byla skvělá,“ pomýšlí už na další kroky. Vždyť jako správný šachista musí myslet minimálně o jeden tah napřed...

Autor: Dominik Hron - člen programu Mladí novináři na ODM 2020