Když to miluješ, není co řešit. Renata Černá o své oddanosti ke krasobruslení

Když to miluješ, není co řešit. Renata Černá o své oddanosti ke krasobruslení

Obětovala mu celý život. Poté, co už na ledě nemohla trénovat sama, dala se na dráhu trenérky. A když už nešlo ani to, rozhodla se, že začne výkony ostatních hodnotit. V roli rozhodčí působí Renata Černá už patnáct let a i tady, na Olympiádě dětí a mládeže, je s výkony nadějných krasobruslařů spokojená.

Kdyby měla laikovi vysvětlit, jak se krasobruslení hodnotí, použila by jednoduchá slova. „Zkrátka jestli se to líbí, nebo ne,“ směje se Renata Černá, bývalá trenérka z Ústeckého kraje. Ve skutečnosti to ale zase tak jednoduché není.

Od počátečních zkoušek, testů z pravidel až po každoroční semináře, které musí porotci absolvovat. Práce rozhodčích určitě není jednoduchá. „Důležité je také chodit na tréninky v domácím klubu, aby člověk věděl, jak děti normálně jezdí. Osobně jim pomáhám i z pohledu rozhodčího. Radím, co a jak mají jezdit, co hodnotíme lépe. Důležitá je taky spolupráce s trenéry,“ uvádí Černá.

Sbor sudích se skládá z devíti členů. Vrchní rozhodčí, tři členové technického panelu a pět bodujících porotců. Všichni společně pak hodnotí předvedené výkony. „Nehodnotíme, co děti předvádí, ale jak to předvádí. Díváme se na provedení jednotlivých prvků, soulad jízdy s hudbou, jestli jsou prvky čistě projeté a jestli v programu není moc chyb,“ popisuje.

A jestli je nějaký rozdíl mezi bodováním dívek a chlapců? „Prvky mají u všech stejnou hodnotu, ať jede chlapec nebo děvče. Hodnocení je u všech stejné, je to hlavně o tom, jak to vypadá na pohled,“ říká vrchní rozhodčí letošní olympiády.

Mezi její oblíbené patří kategorie mladších žaček. Tu si v Karlových Varech vychutnala v úterý při volných jízdách. „S celým sborem rozhodčích jsme se shodli, že to bylo pěkné pokoukání.A není divu, z krajů se sem sjíždí nejnadanější sportovci. Olympiádě přezdíváme malá republika, jsou tu opravdu ti nejlepší, i co se žebříčku týče,“ pochvaluje si Černá.

Největší radost jí dělá fakt, že zájem o krasobruslení stoupá. A to nejen mezi dívkami, ale také u chlapců. „Na Olympiádě dětí a mládeže před šesti lety bylo pouhých pět nebo šest kluků, letos už jich tu máme až deset. Myslím, že krasobruslení začíná být o něco populárnější, i u nováčkovských kategorií se jich objevuje čím dál víc,“ těší Černou.

U krasobruslení chce vydržet co nejdéle. „Nejlepší na tom je, že se člověk pohybuje u sportu, který dělá odmalička. A pozorovat výkony jako tady, na Olympiádě dětí a mládeže, je krásné,“ raduje se rozhodčí.

Autor: Eliška Nováková - členka programu Mladí novináři na ODM 2020