Březina senior vychovává pro krasobruslení další talenty. Jeho svěřenci získali na ODM kompletní sbírku medailí

Březina senior vychovává pro krasobruslení další talenty. Jeho svěřenci získali na ODM kompletní sbírku medailí

Jeho syn Michal patří mezi úzkou evropskou špičku, dcera Eliška je šestinásobnou republikovou šampionkou. Otec slavných krasobruslařských sourozenců teď trénuje na Olympiádě dětí a mládeže další mladé naděje. A vede si náramně. Jeho svěřenci už pro Jihomoravský kraj vybojovali kompletní sadu medailí.

On sám závodil v době, kdy bylo nesmírně těžké se prosadit. Navíc měl vedle sebe dva velké konkurenty a zároveň kamarády Josefa Sabovčíka a Petra Barnu. Ti byli vždycky o krok napřed.

„Já osobně to beru jako štěstí. Sice jsem se nepodíval na velkou akci, ale kdo může říct, že denně soupeřil s dvěma olympijskými medailisty,“ řekl Rudolf Březina.

Po konci kariéry na krasobruslení nezanevřel. A dobře udělal. Rod Březinů se totiž rozrostl o další dvě jména, které dělají České republice výborné jméno nejen mezi evropskou, ale i mezi světovou špičkou.

Devětadvacetiletý Michal Březina je juniorským vicemistrem světa a držitelem bronzové medaile z mistrovství Evropy. O jeho šest let mladší sestra Eliška se postupnými krůčky rovněž dostává mezi elitu, loni byla na evropském šampionátu desátá.

Životní zkušenosti předává Rudolf Březina dál. V rodném Jihomoravském kraji se dal do trénování mladých nadějí, které na Zimní olympiádě dětí a mládeže předvedly výborné výkony, v celkovém součtu si odnesly tři medaile. Rozdíl mezi dětmi a svěřenci Březina nedělá. „Já se ke všem snažím přistupovat, jako by byli moji vlastní. Trenér musí být přísný, ale musí umět i pochválit,“ prohlásil.

Starší žákyně Michaela Vrašťáková vybojovala mezi staršími žákyněmi bronzovou medaili. Třetí příčku po krátkém programu si udržela a v cíl zářila štěstím. „Jízdu jsem si moc užila, mít medaili z olympiády je něco neskutečného. Krasobruslení se věnuji od svých pěti let a medaile je výsledkem toho, že moje dřina nebyla zbytečná“ svěřila se krasobruslařka.

Bronzem úspěchy krasobruslařské jihomoravské výpravy zdaleka nekončily. Mezi staršími žáky se blýskl stříbrnou medailí Karel Kostroň, jenž si navzdory nepříjemnému pádu v rámci volné jízdy udržel velký náskok na soupeře za sebou.

„Dostat se zpět do rytmu po pádu není lehké, ale zvládl jsem to a kýžené druhé místo jsem uhájil, z výsledku mám velkou radost,“ nechal se slyšet držitel stříbra. Jihomoravský kraj získal v krasobruslení kompletní medailovou sbírku, kategorii mladších žákyň suverénně ovládla Markéta Sukupová.

I díky trenérovi.

Autor: Milan Huppert - člen programu Mladí novináři na ODM 2020