Karlovarská ZODM je u konce, bodování ovládl Liberecký kraj

Karlovarská ZODM je u konce, bodování ovládl Liberecký kraj

Hry IX. zimní olympiády dětí a mládeže jsou u konce. Sportovní program napsal svou poslední kapitolu hned na devíti sportovištích, pomyslnou tečkou bylo hokejové finále, ve kterém si Moravskoslezský kraj poradil s Královéhradeckým. Na čele bodování krajů se udržel Liberecký kraj, který tak ZODM vyhrál poosmé v historii. Olympijskou štafetu při večerním závěrečném ceremoniálu v KV Areně převzal Olomoucký kraj, který v roce 2021 uspořádá letní Olympiádu dětí a mládeže.

Na středeční závody jednotlivců ve skikrosu na Klínovci navázala soutěž družstev a pro prvenství si dojel Kraj Vysočina. Členem zlatého týmu byl i Pavel Bartoš, který ve středu ovládl závod mladších žáků.

Týmovou disciplínu na závěr připravili i organizátoři běžeckého lyžování, na Jahodové louce soutěžily krajské štafety složené vždy ze tří chlapců a tří dívek. S náskokem 14 sekund na Královéhradecký kraj si pro vítězství dojel tým Libereckého kraje.

Smíšený štafetový závod byl vyvrcholením i lyžařského orientačního běhu v areálu Eduard. V kategorii šestnáctiletých se mezi dvě družstva Prahy vměstnal výběr Karlovarského kraje, kategorii čtrnáctiletých ovládla dvojice Zlínského kraje.

Šachisté soutěž družstev rozehráli už ve středu a na poslední den si nechali partie semifinále, finále a o umístění. O zlato se ve finále utkaly týmy Moravskoslezského a Středočeského kraje, úspěšnější byl prvně jmenovaný výběr. Richard Stalmach si tak k prvenství mezi mladšími žáky mohl připsat i zlato z týmové soutěže.

V biatlonu se štafetový závod jel už ve středu a program zde uzavřel opět čtyřkilometrový sprint, který se tentokrát konal v německé Skiareně Fichtelberg. Mezi chlapci se dařilo Královéhradeckému kraji, jehož reprezentant Lukáš Kulhánek zkompletoval sbírku zlatých medailí ze všech tří dní. Mezi dívkami formu potvrdila Hanka Randáková z Jihočeského kraje, která bez chyby na střelnici obhájila své úterní prvenství.

Snowboardisté se s olympiádou rozloučili disciplínou slopestyle na klínovecké sjezdovce Pod Zámečkem. Královéhradecký kraj získal dvě první místa mezi chlapci, kategorii mladších dívek ovládla Vanessa Volopichová (Plzeňský kraj), která již má zlato ze snowboardcrossu.

Nabitý program měli rychlobruslaři. Na sokolovském zimním stadionu je dopoledne čekal závod na 333 metrů, odpoledne následovaly dívčí a chlapecké štafety. Zlatou sbírku ze všech tří individuálních disciplín se podařilo zkompletovat Janu Seidlovi (Jihočeský kraj), ve štafetách na 16 kol zvítězil Středočeský kraj v chlapecké i dívčí kategorii.

S blížícím se závěrečným ceremoniálem se zraky závodníků a jejich podporovatelů stále častěji ubíraly k výsledkům hokejového turnaje, které ještě na poslední chvíli mohly zamíchat s celkovým pořadím krajů. V semifinále nabídlo dramatickou podívanou především utkání v malé hale KV Areny, Moravskoslezský kraj s hlasitou podporou tribun zdolal Vysočinu až v samostatných nájezdech. Královéhradecký kraj se nadřel méně, postup do finále si zajistil především výbornou první třetinou a před závěrečným zápasem se navíc nemusel stěhovat, hrálo se v Chebu. Na rozložení sil se to však zdaleka neprojevilo, spíše naopak. Moravskoslezský kraj po dvou třetinách ve finále vedl o čtyři branky pro zlato si nakonec došel výsledkem 4:2.

Konečné pořadí krajů
Pozice Kraj Počet bodů Započítáno / celkově závodů
1. Liberecký kraj 247 93 / 93
2. Královéhradecký kraj 233 90 / 90
3. Jihomoravský kraj 228 92 / 92
4. Středočeský kraj 221 93 / 93
5. Moravskoslezský kraj 205 91 / 91
6. Hlavní město Praha 193 92 / 92
7. Jihočeský kraj 178 94 / 94
8. Kraj Vysočina 166 84 / 84
9. Karlovarský kraj 154 86 / 86
10. Ústecký kraj 152 91 / 91
11. Pardubický kraj 146 86 / 86
12. Plzeňský kraj 116 92 / 92
13. Olomoucký kraj 104 86 / 86
14. Zlínský kraj 94 65 / 65


Kapitán hokejistů Moravskoslezského kraje Dominik Petr převzal pohár pro vítěze turnaje z rukou Dominika Haška

Oheň uhasl, za rok vzplane na Hané

Vítězové třetího a čtvrtého soutěžního dne si medaile a poháry převzali ve slavnostní atmosféře večer v KV Areně, která hostila závěrečný ceremoniál. „Sněhové podmínky ještě tyden před akcí byly kritické. Ale organizátorům se podařil zázrak, v rekordním čase výborně připravili sportoviště a i počasí nám nakonec přálo. Všechny závody se odjely podle plánu a byla to nádherná olympiáda,“ okomentoval s úsměvem místopředseda ČOV Filip Šuman, který olympioniky a jejich doprovod v průběhu večera pozdravil po boku hejtmana Karlovarského kraje Petra Kubise, zástupců pořadatelských měst nebo sportovní legendy Dominika Haška.

„Olympiáda dětí a mládeže 2020 se zapíše mezi nejprestižnější sportovní akce v Karlovarském kraji za celou jeho historii. Děkuji nejen našim, ale všem sportovcům za jejich nasazení, úžasné výkony a za výsledky, kterých dosáhli. Moc vám přeji, abyste měli úspěch nejen na dalších olympiádách dětí a mládeže a jiných sportovních akcích, ale i na velké olympiádě. Ocenit musím podporu Českého olympijského výboru, partnerů, pořadatelských měst. A bez koho by se olympiáda skutečně neobešla, jsou organizátoři, dobrovolníci a další obětavci, protože neváhali vzít do ruky lopaty a vyčarovali zasněžené tratě i z toho mála sněhu, který byl,” dodala předsedkyně Řídicího výboru ODM Jana Mračková Vildumetzová, která se radovala z nečekaného medailového zisku olympioniků z Karlovarského kraje. Ti celkem vybojovali 24 medailí.

Ještě než program v KV Areně vyvrcholil koncertem hudebníka Thoma Artwaye, představil se veřejnosti pořadatelský kraj Olympiády dětí a mládeže 2021. Pomyslnou štafetu od karlovarských organizátorů převzal náměstek hejtmana Olomouckého kraje Petr Vrána, který všechny závodníky a trenéry pozval na Hanou.

Další fotografie naleznete na Flickru.