Dva dny, čtyři kovy. Jak běžci pomohli Olomouckému kraji k medailím

Dva dny, čtyři kovy. Jak běžci pomohli Olomouckému kraji k medailím

Doma mají tolik medailí, že už je ani nepočítají. Přesto si ty nejcennější teprve přivezou. Bára Macurová a Tomáš Cenek vybojovali v běžeckém lyžování každý po dvou kovech a získali tak pro Olomoucký kraj čtyři z pěti medailí na ODM. „Zatím je to největší úspěch, kterého se nám podařilo dosáhnout,“ shodují se závodníci.

Před odjezdem na Olympiádu dětí a mládeže netušili, že by mohli zabodovat. Hned v prvním závodě se to ale povedlo oběma. Bára vybojovala na tři kilometry volně stříbro, Tomáš skončil na stejné trati třetí. „Nevěděla jsem, že mám šanci získat medaili, dokonce rovnou dvě. Bylo to pro mě překvapení,“ komentovala svůj nečekaný úspěch Bára.

Jen o rok mladší Tomáš si zase užíval středeční závod. „Nejvíc se mi líbily čtyři kilometry volně. Bylo krásné počasí, a ještě jsem získal bronzovou medaili. Byl to pro mě úspěšný den,“ radoval se ze zisku druhého bronzu. Třetí skončila na o kilometr kratší trati také Bára.

Oba sportovci se závodně věnují jen běžeckému lyžování, Tomáš navíc už od tří let. A možná právě proto se jim tak daří. „Ve škole hraju ještě florbalovou ligu, rád si zajdu zakopat s klukama. Závodně ale dělám jen běžky,“ říká Tomáš.

A co je na běžeckém lyžování baví nejvíc? V tom mají oba jasno. „Nejvíc si užívám kontakt s přírodou. Líbí se mi, že se při tréninku můžu kochat krajinou kolem. Zároveň hodně cestuju a podívám se po celé České republice,“ popisuje třináctiletá běžkyně.

Společně se Bára s Tomášem zúčastnili na Jahodové louce také čtvrtečního štafetového závodu. V tom se ale bohužel olomouckému týmu nedařilo tak, jak by si přáli. „Byli jsme hodně vzadu a museli dost stahovat. Trať byla ale stejně jako předchozí dny super a jelo se mi na ní moc dobře,“ líčil Tomáš po štafetě, ve které se zbytkem družstva obsadil desáté místo.

I přesto, že je letošní mládežnická olympiáda pro oba běžce z Olomouckého kraje v pořadí už druhá, budou si ji připomínat ještě dlouho. A to nejen díky úspěchům, které je vynesly na stupně vítězů. „Nejvíc budu vzpomínat na kamarády, se kterými jsem tu byla. Byla to sranda a super zážitek,“ dodává Barča.

Autor: Eliška Nováková - členka programu Mladí novináři na ODM 2020