Dvě zlaté medaile si nadělil k blížícím se třináctým narozeninám. Způsobem start – cíl

Dvě zlaté medaile si nadělil k blížícím se třináctým narozeninám. Způsobem start – cíl

Dva starty. Dvě zlata. Středočeský reprezentant válcuje konkurenci. František Jelínek vládne na Zimní olympiádě dětí a mládeže v Karlovarském kraji v běžeckém lyžování. První medaili získal v disciplíně tři kilometry klasicky, druhá cinkla v závodu čtyři kilometry volnou technikou. Mezi světovou elitu chce ale proniknout v jiném sportu.

„V budoucnu bych se chtěl soustředit na biatlon. Je zajímavější. Tam se dvakrát lehne, střílí a jede po trati,“ komentuje František své plány. Proč tedy na Zimní olympiádě dětí a mládeže nestartuje právě v biatlonu? „Nejdříve jsem chtěl jet, ale ona pro mě nebyla věková kategorie, takže mě nepustili. Tak jsem rád, že tu mohu závodit alespoň na běžkách.“

I když preferuje biatlon svůj talent rozvíjí i v klasickém lyžování. A jak! Ze dvou závodů má dvě zlata. „Na olympiádu jsem jel s cílem dvakrát zvítězit. To se mi podařilo, tak jsem spokojený. Závody byly super. Lyže byly výborně připravené. Hlavně z kopce to pěkně letělo,“ říká.

„Je výborný. Předvádí to, co má natrénované. Je s ním skvělá spolupráce, poslouchá na slovo, takže jsem maximálně spokojený,“ reaguje tatínek a trenér na synovy úspěchy.

Svoji medailovou sbírku může ještě rozšířit, neboť se ve čtvrtek pojede štafeta. „No nevím, moc nám na bednu nevěřím. Trochu se obávám, že to někdo pokazí. Ale určitě se budeme všichni snažit,“ dodává František, který druhou zlatou disciplínu ovládl se čtyřiceti vteřinovým náskokem.

Letošní mládežnická olympiáda však není pro Františka premiérou. „Minulý rok jsem závodil na letní ODM v biatlonu, kde jsem vybojoval dvě zlaté. Se štafetou jsme skončili šestí,“ popisuje čtyřnásobný mládežnický olympijský vítěz, jehož vzorem je norský běžec na lyžích Johannes Hosflod Klaebo. „Medaile z olympiád řadím mezi nejcennější,“ dodává.

Za jeho dosavadními úspěchy stojí tatínek. „Já jsem Františka k lyžování přivedl, kdysi jsem také závodil. Jako malého jsem ho vozil v krosně, a poté ho tahal na laně, až začal jezdit sám. Dodnes ho doprovázím na každém závodu,“ vypráví o synovi, který má sen bojovat o medaile ve Světovém poháru mezi elitou.

Autor: Adéla Zelenková - členka programu Mladí novináři na ODM 2020