Předjeď ji! Rozhodčí, opakuj to! Sprint v rychlobruslení přinesl hodně emocí

Předjeď ji! Rozhodčí, opakuj to! Sprint v rychlobruslení přinesl hodně emocí

V rámci Olympiády dětí a mládeže jsem navštívil mnoho sportů. Alpské lyžování, snowboarding, hokej, biatlon a lyžařský orientační běh. Žádný z nich ale neměl takovou atmosféru jako sprint v rychlobruslení na 111 metrů, kterému nechyběly ani sporné situace.

Už při rozjížďkách se ze zaplněných ochozů ozývalo mohutné povzbuzování. Motivovaní závodníci se soustředili na startovní výstřel, váhu okamžiku ještě umocňovaly kamery České televize. „Jeď! Dostaň se k ní blíž! Přidej ještě!“ překřikovali se rodiče na tribunách.

Jak moc berou rodiče i malí sportovci Olympiádu dětí a mládeže vážně, bylo vidět z radosti i zklamání všech účastníků. Někteří závodníci se v cíli ocitli v slzách. Jiní byli v záchvatu radosti a za potlesku zvedali ruce nad hlavu.

I rozhodčí si užili svoje. Kromě banálních opakovaných startů museli řešit plno nepříjemných situací. Nejprve při startu semifinále nepochopitelně zařadili vítězku rozjížděk Kristýnu Neumanovou z Kraje Vysočina do nejhorší dráhy.

„Nechápu je, asi nepřemýšlí,“ zlobila se a naštvaný byl i její trenér: „Tady se spravedlnosti asi nedovolám. Protesty nefungují. Nechápu, na co tu jsou.“ „Třeba se to vyřeší,“ doufal táta. Ale marně.

Následně v dívčím finále přišla kolize, při níž podle průběžných výsledků jedna z adeptek na medaili upadla a šanci na úspěch ztratila. „Rozhodčí, opakuj to!“ křičel přes celou halu jeden z příznivců dívky, kterou zezadu soupeřky srazily.

Tyto nepříjemnosti však na zaplněném zimním stadionu v Sokolově předčilo mohutné povzbuzování kamarádů, trenérů, rodičů a ostatních, přes které nebylo v některých chvílích slyšet vlastního slova, a rozhovory se v tomto prostředí pořizovaly jen těžko.

Autor: Michal Muzikant - Člen programu Mladí novináři na ODM 2020