Fotbalista Sparty Vácha: Sport dělá děti komplexnější

Fotbalista Sparty Vácha: Sport dělá děti komplexnější

Zástupci fotbalové Sparty přijeli podpořit mladé naděje na Olympiádu dětí a mládeže do Karlovarského kraje. V rámci autogramiády na Božím Daru se setkali s účastníky sportovní akce. „Známe průběžné pořadí. Moravskoslezský kraj je na tom hodně dobře,“ byli spokojení Miroslav Baranek s Radoslavem Kováčem, že se jejich rodnému kraji daří. „Teď jsme na ČT sportu sledovali závěr hokeje,“ prozradil Lukáš Vácha, který se rozpovídal na téma děti a sport.

Lukáši, co říkáte na to, že děti takhle brzy soutěží pod pěti kruhy?
Každý sport je pro děti výborný a důležitý. Pokud je to navíc zaštítěné pod olympiádou, tak je to ještě ambicióznější. Vidím to teď v B-týmu Sparty, kde se někteří mladí kluci nejsou schopni postavit na běžky nebo sportovat komplexně.

Co vás přivedlo na Olympiádu dětí a mládeže?
My jsme byli na tuhle akci pozvaní a před chvílí jsme s kluky řešili, že je tu spousta sportů. Ani nevíme, kolik přesně těch disciplín je. Je fajn, že je to hodně medializované. Zaregistroval jsem i pozvánku v rádiu a sledovali jsme živě závěr hokejového zápasu na ČT sport.

Máte jako fotbalista ve smlouvě, že nemůžete jezdit na lyžích a snowboardu?
Je to na vlastní riziko. Určitě vás nepochválí, když se zraníte na lyžích nebo při nějakém adrenalinovém sportu. Je to profesionální smlouva, a když se člověk zraní a nemůže ji plnit vůči svému klubu, tak je za to penalizovaný. Ale nezažil jsem, že by někdo takový problém měl.

A jaký zimní sport tedy preferujete?
Hokej. Ten ve volném čase hraju hodně. Už jsem začal, když jsem hrál v Liberci. I celou zimu jsem chodil. Umím i na lyžích, ale radši mám snowboard. Ale mám malou dceru, kterou budu určitě učit na lyžích, na snowboardu a na běžkách.

Jezdí se ještě ve fotbalových klubech v zimní přípravě na běžkách?
To záleží na délce přípravy. My ji máme s béčkem dlouhou, takže jsme na běžkách byli. I když není dobrý sníh a moc jsme si nezajezdili. Ale u áčka a ligových týmů, kteří mají maximálně měsíc přípravy, tak tam čas není. Také se kouká na to, aby se hráči nezranili, protože ne každý to umí. A když se podíváte na soupisku Sparty, tak je tam spousta cizinců i hráči, kteří běžky nikdy neviděli, takže by se to ani nenaučili. Dalo by se říct, že to je přežitek, ale mně se tím příprava zpestřila, takže jsem za to rád.

Autor: Michal Muzikant - Člen programu Mladí novináři na ODM 2020