Trénuje po boku Samkové. Na ODM teď vybojoval dvě medaile

Trénuje po boku Samkové. Na ODM teď vybojoval dvě medaile

Při trénincích vedle Evy Samkové roste Tomáš Tůma v jednu z největších nadějí českého snowboardingu. Potvrdil to i na Olympiádě dětí a mládeže, kde v prvních dvou dnech získal zlato a stříbro. A míří výš.

S olympijskou vítězkou Samkovou, svým velkým vzorem, se potkává takřka pravidelně. Ve čtrnácti letech je totiž Tomáš členem reprezentace a od jedné z nejlepších snowboardcrossařek světa a jejího trenérského týmu už se leccos přiučil.

„Když cvičíme starty, tak se na ni dívám a snažím se ji napodobit. Navíc nám radí i trenéři, kteří pomáhají i Evě. Jsou fakt dobří,“ nemůže si vynachválit spolupráci.

„Na prvním kempu jsem se s ní vyfotil a všem nám nabídla tykání. Nevěděl jsem, že s námi bude trénovat, ale potom jsem ji potkával i na ubytování,“ dodal.

Soustředění s českou elitou mu však zabírá hodně času a tak přemýšlí, co dál: „Ve škole to ještě teď nějak dávám, ale od druháku budu asi potřebovat individuální plán. I rodiče mi obětují hodně. Musí mě pořád někam vozit.“

Do výběru nejlepších se dostal přesto, že na snowboard přešel až v deseti letech. Předtím dělal taekwondo a od tří let lyžoval. „Nějak mě to přestalo bavit a řekl jsem si, že bych chtěl zkusit prkno,“ popisoval.

Hned na prvních závodech si ho všiml tým Snow Rockets, pod kterým začal jezdit závodně. „Chytlo mě to. Na prkně se dá lépe skákat a tento tým mi hodně dal,“ pokračoval. Následně hned na své první Olympiádě dětí a mládeže získal dvě medaile, bronz ve slalomu a stříbro ve snowboardcrossu.

V pondělním paralelním obřím slalomu na Klínovci za sebou překvapivě nechal všechny soupeře. Tomáš Tůma nevěřil, že se umístí tak dobře, protože jeho lepší a oblíbenější disciplínou je snowboardcross. Jenže v něm pro něj trať nebyla výhodná. „Byla tam dlouhá rovinka a já mám málo kilo, což hrálo roli společně s tím, jak člověk namazal,“ hodnotil. I tak nemusel zoufat, protože skončil druhý.

Kromě svého sportu číslo jedna dělá ještě atletiku. „Mám díky ní fyzičku,“ objasňuje a i tento fakt mu má pomoci k dalším cílům, kterým je olympiáda mezi dospělými. A nakročeno k ní má dobře. Mezi jeho úspěchy najdeme druhé místo na mistrovství České republiky či vítězství v Českém poháru. „Mistrovství je pro mě zatím nejvíc, protože to tam je hodně zaměřený na snowboardcross,“ zakončil.

Autor: Michal Muzikant - Člen programu Mladí novináři na ODM 2020