Zlatý karatista nemá v Česku konkurenci. A vyhlíží mistrovství Evropy

Zlatý karatista nemá v Česku konkurenci. A vyhlíží mistrovství Evropy

Může být velkou budoucností českého karate. Je mu teprve čtrnáct, ale už sbírá cenné úspěchy. Kryštof Ruža z Plzeňského kraje to prokázal i na Olympiádě dětí a mládeže, kde v disciplíně kumite vybojoval zlatou medaili.

Právě v disciplíně kumite nemá ve své věkové kategorii na domácí půdě konkurenci. Vždyť už sedmkrát ovládl republikový šampionát! A daří se mu i na Olympiádě dětí a mládeže — na té minulé bral bronz, teď v Karlovarském kraji zlato.

„Je rychlý, dynamický, vynikající technik a má přehled i o soupeři. Pokud jde o jeho osobnost, tak je to jednoduše super kluk,” povídá jeho trenéra Petra Levá Strnadová.

Kryštofa ke karate přivedl tatínek. „Celá naše rodina se věnuje bojovým sporům, takže jsem měl k tomu blízko,” vysvětluje člen reprezentace Plzeňského kraje.

A jeho největší úspěch? „Reprezentace České republiky. Dále se mi podařilo dokráčet do čtvrtého kola turnaje WKF v Itálii, což je nejkvalitnější kategorie soutěží,” chlubí se Ruža. Právě posun k nejlepším karatistům Česka mu dal příležitost k účasti na mistrovství Evropy, kam se podívá už tento rok.

Kdoví, třeba právě zlatá medaile z ODM, kterou se mu podařilo v úterý získat, bude tím, co zase o kousíček pozvedne kariéru klatovského rodáka. Talent na to, aby jednou patřil k těm nejlepším, určitě má.

Autor: Michal Hladký - člen programu Mladí novináři na ODM 2020