ODM 2015: Atletické soutěže připraveny, řeší se jen drobnosti

ODM 2015: Atletické soutěže připraveny, řeší se jen drobnosti

Královna sportu atletika patří do programu olympijských her už od období starověkého Řecka. Těšit se na ní mohou i na Olympiádě dětí a mládeže v Plzni. Atletické soutěže budou probíhat na novém stadionu v Plzni-Skvrňanech.

Olympiáda dětí a mládeže napíše v Plzni svoje sedmé pokračování a atletika znovu nebude chybět. V předchozích ročnících ODM se představila řada atletů, kteří nyní sbírají úspěchy i ve světových soutěžích. Na první olympiádě dětí a mládeže v roce 2003 startoval třeba Jakub Holuša, Jan Kudlička nebo Kateřina Čechová. Poslední letní ODM 2013 vyhrála ve skoku do výšky Michaela Hrubá. Ta letos získala medaile na juniorském mistrovství světa v USA i na Olympijských hrách mládeže v Číně.

Kdo zazáří v Plzni? Na to si počkáme do června, ale už nyní je jisté, že mladé atlety čeká mimořádně kvalitní zázemí. Soutěže totiž hostí nově postavený atletický stadion v plzeňské části Skvrňany.

V jaké fázi je příprava na VII. hry letní olympiády dětí a mládeže a kolik lidí se bude podílet na organizaci? To prozrazuje Adriana Ujkanovičová, šéftrenérka klubu AK Škoda Plzeň, který pořádání atletických soutěži na ODM 2015 zajišťuje.

V jaké fázi jsou momentálně přípravy na ODM?

Nyní se věnujeme převážně technické části přípravy. V současné době také jednáme o výstavbě ještě jedné zastřešené tribuny, která se snad podaří zrealizovat do začátku olympiády.

Atletických disciplín se účastní nejvíce soutěžících v různých disciplínách, jak bude náročné to zvládnout?

Počet závodníků a přehled startů je znám již dopředu. Atletické oddíly jsou na takové množství závodníků připraveny téměř pravidelně. Mladší žákyně a mladší žáci budou bojovat v sedmi disciplínách. Starší žákyně a starší žáci v devíti disciplínách.

Jaké je tedy věkové rozložení startovního pole?

Celkem je startovní pole rozdělené na čtyři kategorie, tou jednou jsou mladší žáci a žákyně, což znamená ročníky narození 2002, 2003 a 2004. Ročníky 2000 a 2001 pak budou zápolit pod hlavičkou starší žáci a žákyně.

Pro areál ve Skvrňanech to bude první takto velká akce?

Stadion byl otevřen loni v červnu a pořádali jsme zde už několik velkých akcí. Jako příklad bych uvedla exhibici ve skoku o tyči, Finále Poháru rozhlasu, Mistrovství České republiky žactva a další penzum závody od přípravek až po dospělé.

Takže si na pořádání ODM věříte?

Pokud budu mluvit za atletický oddíl, tak jsme zkušenými pořadateli. Oddíl AK ŠKODA Plzeň za posledních padesát let na atletickém stadionu ve Štruncových sadech pořádal nespočet velkolepých akcí od žákovských mistrovství přes mezistátní utkání mládeže a dospělých, mistrovství republiky dospělých až po Velké ceny Plzně. Pořádání takto významné akce není práce jedné osoby, vždy je nutné sestavit realizační tým, kde se každý z členů zabývá určenou problematikou a vzájemně spolu kooperují.

Kolik lidí se bude na organizaci soutěží podílet?

Hlavní realizační tým, který bude ODM organizovat čítá devět osob 9 osob, dvojnásobný počet, tedy 18 členů bude mít technická četa, která bude závody zabezpečovat. Rozhodčích během atletických soutěží bude dvacet dva.

Jaký je zájem o atletiku u dětí?

Za posledních pár let se počty zájemců o atletiku snižují. Je to globální problém a bohužel nejen v atletice, ale ve sportu jako takovém. Dnešní děti a mládež většinou najdou v něčem zalíbení jen na určitou dobu, málokdo vydrží ve sportu až do dospělosti. O to víc si takových jedinců vážíme. Jako pozitivní však bereme výstavbu nového stadionu, která nalákala až čtyřnásobek více zájemců než tomu bylo za posledních 5 let. Snad se mezi nimi najdou nová Barbora Špotáková, Zuzka Hejnová či Jarda Bába.

Běh je pro člověka přirozeným pohybem, v kolika letech je ideální začít se mu věnovat závodně?

Existují děti, které už ve 3 nebo 4 letech rodiče přihlásí na různé dětské závody, ale člověk by si měl dobře rozmyslet, jestli je jeho dítě na to dost zralé. Je tu nebezpečí, že když se dítě přetíží, ztratí chuť běhat – a to přece rodiče rozhodně nechtějí! Dobrý věk pro začátek atletické přípravy nebo společného běhání je cca 5 let. Atletické kroužky pro věkovou kategorii 5 let jsou většinou systematické a vyvážené. Ale pokud s dětmi chcete začít běhat sami, zpočátku se držte zpátky a běhejte s dítětem krátké trasy, maximálně kolem 1 km. Jestliže vaše dítě běhání baví, můžete s ním běhat jednou až dvakrát týdně.