Karatisté a krasobruslaři mají jasno, biatlonisté a běžkaři vjeli na scénu

Karatisté a krasobruslaři mají jasno, biatlonisté a běžkaři vjeli na scénu

Mrazivé a následně příjemně slunečné počasí bylo kulisou druhého závodního dne karlovarské ZODM. Zástupcům krasobruslení, karate a hry na klávesové nástroje olympiáda již skončila, do krušnohorských stop naopak poprvé vjeli běžkaři a biatlonisté. Dosavadní vítězové napříč všemi disciplínami si pak užili ovací a následného ohňostroje na večerním ceremoniálu před olympijským domem.

Krasobruslaře a krasobruslařky po pondělním krátkém programu v Ostrově čekaly volné jízdy. V dívčích kategoriích nejvíce bodů pro svůj kraj zapsaly Jihomoravanky, mezi šesti závodníky kategorie starších chlapců si nejlépe vedl zástupce Moravskoslezského kraje.

Mnoho radosti pro pořádající region přineslo karate. V Mariánských Lázních bylo na programu kumite a Karlovarští si odnesli dvě první a pět třetích míst. Domácí hrdinkou je Kateřina Štecová, která po pondělním bronzu z kata přidala i zlato z kumite. Týmové kategorie ovládly kraje Královéhradecký (dorostenci a dorostenky) a Jihočeský (starší dívky a chlapci). Sběratelem cenných kovů je jihočeský Tomáš Nechyba, který medaili vybojoval ze všech čtyř disciplin karate na letošní ODM.

Vyvrcholení soutěže se dočkali i hudebníci na elektronické klávesové nástroje, porotu nejvíce zaujalo vystoupení Michaely Krejčí z Kraje Vysočina. Dodejme, že tato disciplína se do celkového bodování krajů nepočítá. V olympijském domě do finále došel i šachový turnaj jednotlivců. Jedinou dívčí kategorii ovládla Anna Lhotská ze Středočeského kraje, ve všech třech chlapeckých kategoriích medailové umístění získal Moravskoslezský kraj. V dalších dnech se v královské hře utkají jednotlivé krajské týmy.

První den běžeckého lyžování se podle propozic jel klasickou technikou a nejlépe vyšel chlapcům Středočeského kraje (dvě první příčky) a dívkám z kraje Libereckého (tři medailová umístění). Na olympijské tratě karlovarského regionu také poprvé vyjeli biatlonisté. Čtyřkilometrový závod na jáchymovském Eduardu skvěle vyšel chlapcům Královehradeckého kraje (zlato a stříbro). V dívčích kategoriích si kraje rozdělily body do tabulky rovnoměrněji, nejvíce jich zapsal Pardubický kraj. Šanci na zisk dalších bodů pro svůj kraj mají biatlonisté už ve středu, kdy se do programu vrací původně zrušená štafeta (od 11:15, Biatlonový areál Eduard).

Závodníci v alpském lyžování se z Klínovce přesunuli na sousední Neklid, kde je čekal paralelní slalom družstev. Kraje mohly postavit až tři týmy a pro prvenství si nakonec dojel první tým Jihomoravského kraje, který v prestižním finále zdolal Pražany.

Ani vrchol Klínovce však nezahálel, na Jáchymovské sjezdovce se jel snowboardcross. Formu potvrdili Kryštof Minárik (Moravskoslezský kraj) a Tomáš Tůma (Kraj Vysočina), kteří dnes ve svých kategoriích přidali stříbra k pondělním vítězstvím v paralelním obřím slalomu. Tůma má navíc ve sbírce i dvě medaile ze ZODM 2018. Kategorii mladších dívek ovládl Plzeňský kraj, jehož sportovkyně obsadily první dvě příčky.

Hokejový turnaj v Karlových Varech a Chebu pokračoval po sedmi zápasech v obou skupinách. Na čele tabulek se drží Olomoucký a Ústecký kraj, na první body naopak stále čekají Karlovarští a Plzeňští. Připomeňme, že do čtvrtečního semifinále postoupí nejlepší dva celky obou skupin, kraje na třetích příčkách se střetnou o celkovou pátou příčku.

Náročný den zakončil medailový ceremoniál před Spa Hotelem Thermal. Sportovce rozehřálo bubenické vystoupení Drum Bandu z Ostrova, karatistický úspěch Karlovarského kraje symbolicky uzavřela exhibice Karate Champions Teamu.

Pořadí krajů po 2. dni

Pořadí krajů
Pozice Kraj Počet bodů Započítáno / celkově závodů
1. Liberecký kraj 183 47 / 93
2. Moravskoslezský kraj 182 46 / 91
3. Jihomoravský kraj 180 46 / 92
4. Královéhradecký kraj 175 44 / 90
5. Středočeský kraj 171 47 / 93
6. Jihočeský kraj 140 48 / 94
7. Pardubický kraj 135 42 / 86
8. Karlovarský kraj 124 42 / 86
8. Hlavní město Praha 124 46 / 92
10. Ústecký kraj 109 45 / 87
11. Kraj Vysočina 96 38 / 84
12. Plzeňský kraj 92 46 / 92
13. Zlínský kraj 78 30 / 64
14. Olomoucký kraj 69 40 / 86

Další fotografie naleznete na Flickru.