Fandění i popichování. Jak dvojčata z orientačního běhu sní o medaili

Fandění i popichování. Jak dvojčata z orientačního běhu sní o medaili

Stejné datum narození, stejné příjmení, stejný sport. Dvojčata Markéta a Jan Štefanovi reprezentují na Olympiádě dětí a mládeže Liberecký kraj v lyžařském orientačním běhu. A chtějí medaili.

Rodinu Štefanů už reprezentoval na minulé ODM starší bratr Vít. „Díky němu už asi od první třídy běhám orienťák. On mě k tomu přivedl. Minulý ročník jsem se nominovala na běžkách i na orienťák, a nakonec jsem se rozhodla pro běžky“, svěřila se Markéta.

Právě ona v klasickém lyžování na minulé mládežnické olympiádě vybojovala dvě zlata a jedno stříbro. Navrch přidala i bronz se smíšenou štafetou v lyžařském orientačním běhu, byť do závodu původně vůbec neměla zasáhnout.

Na letošních hrách v prvním závodě – sprintu – uniklo dvojčatům lepší umístění jen o kousek. Markétě chyběla k medaile pouze jedna vteřina, Jan skončil v nejlepší desítce sedmý. „Jelo se mi celkem dobře, udělala jsem tam chybu, která mě trošku mrzí, takže si myslím, že jsem mohla být klidně na bedně,“ říkala Markéta.

„Trať byla členitá. Na některých úsecích jsem trochu ztratil, což mě stálo lepší umístění,“ doplnil Jan, který na před dvěma lety na ODM v Pardubickém kraji získal v lyžařském orientačním běhu bronz.

Hlavu ale dvojčata nevěší. Čekají je ještě dva závody. A chtějí medaili. „Já doufám, že jsme si teď vybrali smůlu na vteřinách a v příštích závodech zase ukážeme, že umíme najet,“ říká odhodlaně Markéta.

Ta se kromě běžeckého lyžování věnuje i fotbalu. Loni dokonce v kopané reprezentovala Liberecký kraj na letní verzi ODM. „Mám to jako doplňkový sport přes léto. Běžky jsou číslo jedna,“ dodává.

A jak to mají dvojčata se vzájemnou podporou? „Fandíme, někdy to ale máme dost složité, protože většinou jdou naše kategorie za sebou,“ a s úsměvem dodávají, „ale dost často si ze sebe děláme srandu a škádlíme se.“

Autor: Adéla Kvapilová – členka programu Mladí novináři na ODM 2020