V létě vyhrál orientační běh sám, teď na lyžích vyhecoval sestru k šestému místu

V létě vyhrál orientační běh sám, teď na lyžích vyhecoval sestru k šestému místu

Z orientačních běhů dávají přednost letní variantě, na tu zimní na běžkách ani nemohli moc trénovat kvůli nedostatku sněhu. I tak se sourozenci Vladimír a Michaela Srbovi na Zimních olympijských hrách v Karlovarském kraji vytáhli. Ve sprintu skončili na šestém místě, což především pro Michaelu znamenalo obrovský úspěch.

Sestru k výborném výkonu vyhecoval právě bratr, mimochodem olympijský šampion z loňských letních mládežnických her v Liberci. „Pořád do mě ryl a chtěl se sázet, že udělám medaili,“ líčila Michaela. Ta jí sice o půl minuty unikla, ale ihned po dojezdu do cíle bylo vidět, že zajela dobrý čas. „Cože? O sekundu průběžně první?“ prohodil k sestře, která se proti předloňské olympiádě výrazně zlepšila. I Vladimír byl spokojený: „Na velkou bednu jsem si věřil, takže jsem rád, že to vyšlo.“

Však je oba také jejich vedoucí pochválili. „Mají výbornou fyzičku a s mapou umí nadprůměrně svým vrstevníkům,“ shodují se Aleš Petráček a Jan Lauerman.

Velký vliv na jejich kariéru měli oba rodiče, kteří jim umožnili vyzkoušet řadu různých sportů. „Chodili jsme do hodně kroužků a tlačili nás do sportů, abychom si vybrali ten, který nás bude nejvíce bavit a půjde nám,“ popisovali.

A i tátova záliba v náročných závodech, jako jsou půlmaratóny či Spartan race, je motivovala. „Taky bych za hranicemi ráda závodila,“ řekla Michaela. „To já si radši cíle nedávám. Když ho nesplním, jsem z toho špatný,“ doplnil Vladimír.

A právě táta teď šikovnou dvojici vede. „V klubu nám změnili trenéra a nesedělo nám to,“ vysvětlovala starší žákyně, které občas při tréninku nesedí bratrovo velké tempo. „Neumím se vyklusat. Musím běhat pořád naplno,“ říkal. „Vláďa na mě musí často čekat, ale mně jde zase lépe čtení v mapě,“ oponovala Michaela, která si díky Olympiádě dětí a mládeže může počítat další úspěch.

Přitom se k orientačnímu běhu na lyžích dostali tak trochu náhodou. „Začali jsme na běžkách až před třemi roky, když se nás zeptali, jestli bychom jeli na olympiádu, protože měli málo lidí,“ prozradil Vladimír.

Autor: Michal Muzikant - Člen programu Mladí novináři na ODM 2020