Sourozenci válí v krasobruslení. Ale když závodí, maminka se radši nedívá

Sourozenci válí v krasobruslení. Ale když závodí, maminka se radši nedívá

Na Olympiádě dětí a mládeže už se chystá soutěž mladších chlapců v krasobruslení. Volnou jízdu předvede i Jakub Tykal. Ledovou plochu však už s předstihem a s napětím v očích sleduje z tribuny malá blondýnka, sestra Barbora. Vedle ní sedí i otec sourozenců. Jediný, kdo trochu překvapivě schází, je maminka, která čeká venku. A tak ani nevidí, jak si její syn dojede pro stříbro.

První soutěžící, potlesk. Druhý soutěžící, potlesk. Čekání na start čísla 6 se zdá nekonečné. Konečně však malý krasobruslař vstupuje na ledovou plochu a předvádí, podle své trenérky, fantastický výkon. „Nervózní jsem ani moc nebyl,“ prohodí.

Desetiletý Jakub opouští led. O rok starší Barbora se okamžitě zvedá a utíká za bratrem. „Úplně mi spadl kámen ze srdce, že zajel všechno tak jak měl a hezky,“ vypráví s radostí v hlase. Za okamžik však znervózní. Ona svoji volnou jízdu v Ostrově předvede v úterý.

Devátý soutěžící, potlesk. Desátý soutěžící, potlesk. I když také ostatní závodníci slyší aplaus, ve výsledcích zůstává Jakub vysoko. A už je to jisté. Jakub si s 48,12 body dojel pro stříbro. Do statistik Zlínské kraje tak navíc zapsal první medailové umístění.

„Teď už prožívám závody klidně, dřív to tak ale nebylo,“ popisuje otec, nejvěrnější fanoušek sourozeneckého dua z Uherského Brodu. Nevynechá jedinou příležitost fandit. Zatímco maminka, tak jako teď při mládežnické olympiádě, zůstává raději před halou. „Dřív jsem bývala víc nervózní, teď už tolik ne. Zvykla jsem si ale, že je lepší, když odejdu. I já jsem taková klidnější.“

Právě ona oba ke krasobruslení přivedla a byla dlouho i jejich trenérkou. „Občas je ten vztah složitější. Nejenom dětí, ale i mě. Někdy na ně mám asi větší nároky než na ostatní,“ přemýšlí. I proto děti na tři dny v týdnu přešly k jiné trenérce. Zbylé dva už spolu dohromady jenom dolaďují detaily.

Co se stane na zimním stadionu, tam i zůstane. „Doma už krasobruslení řešíme jenom organizačně – kde kdo má být a kam pojedeme na závod. Že bychom rozebírali, jestli byl trénink dobrý nebo špatný, to ne. To už musí vědět sami,“ říká maminka.

Ačkoliv už oba získali ve svých kategoriích titul mistra České republiky a mohla by mezi nimi převládat rivalita, v případě Tykalových to neplatí. „Oba se podporují,“ shodli se rodiče. „Pokud to jednomu z nich nejde, druhého to také mrzí. Ví, že oba chodí trénovat stejně a že se snaží.“

Autor: Vendula Holková - členka programu Mladí novináři na ODM 2020