Týden na ledovci, týden ve škole. Jsme poctivé, říkají dvojčata na lyžích

Týden na ledovci, týden ve škole. Jsme poctivé, říkají dvojčata na lyžích

Kdyby jim před čtyřmi lety někdo řekl, že budou závodit na Olympiádě dětí a mládeže, nejspíš by mu nevěřily. Hlavně proto, že v té době neměly se závodním lyžováním žádné zkušenosti. Sestry Linda a Lucie Peterkovy se ale rozhodly, že se za čtyři roky probojují mezi nejlepší.

Než začala sjíždět svahy, věnovala se teď už čtrnáctiletá dvojčata tancování. K závodnímu lyžování se Linda s Luckou dostaly až v deseti letech. „K němu nás přivedl taťka. Díval se na závody a líbilo se mu to, a tak se nás zeptal, jestli bychom to nechtěly zkusit. A vyšlo to,“ vzpomíná na společné začátky mladší Lucka.

Může se zdát, že začít v deseti letech se sportem na závodní úrovni je pozdě. Sestry Peterkovy jsou ale důkazem toho, že to jde. „Letos je to naše čtvrtá sezona, což je proti ostatním lyžařům docela málo. Většina závodníků lyžuje už od malička, my jsme začaly až v deseti. Myslím ale, že jsme zbytek soupeřek za ty čtyři roky dohnaly,“ pochvaluje si Linda.

Ještě aby ne, vždyť taky tréninku obětují mnoho. Stejně jako většina profesionálních sportovců, také ony bojují během náročných tréninků i se školou. „Někteří lyžaři chybí ještě víc, ti jsou třeba dva týdny na lyžích a jen jeden ve škole. Nám se to většinou střídá po týdnu. Týden lyžujeme na ledovci a týden chodíme do školy,“ popisuje Lucka.

Díky zodpovědnému přístupu jim ale nedělá problém ani učení, ani náročné tréninky. „Je to těžší, když se píše hodně písemek a my to pak musíme se ségrou dohánět. Jsme ale poctivé, takže se snažíme všechno stihnout a mít co nejlepší známky,“ říká starší ze sester.

K dobrým výsledkům a radosti ze sportu jim pomáhá také podpora zbytku rodiny. Tatínek, který se věnuje hlavně skialpu, přivedl k lyžování nejen Lucku s Lindou, ale také jejich maminku. Společně je pravidelně doprovází na všechny závody. Ale když se blíží start, táta se raději odpojí. „To aby nás moc nestresoval,“ směje se Lucka. Kromě lyžování mají ale v rodině blízko ještě k jednomu sportu, a to ke kanoistice. Té se závodně věnuje starší sestra dvojčat.

I přesto, že bok po boku tráví většinu času na tréninku, ve škole i doma, žádná velká rivalita mezi nimi nepanuje. „Obřák máme rády obě, takže mezi sebou občas trochu soupeříme. Mě ale ještě o něco víc baví Super-G, a v tom mi ségra fandí,“ líčí Lucka. „Když vypadnu, tak třeba ségře stáhnu věci dolů pod trať, kde jí pak fandím,“ dodává Linda.

A co je snem obou dvojčat? Stejně jako jejich vzor, americká alpská lyžařka Mikaela Shiffrinová, i Lucka s Lindou by chtěly dosáhnout na medaili z opravdové olympiády. I když i pouhý start na velkých hrách zůstává ještě hodně daleko, už teď je jasné: Navzdory pozdnímu startu si vedou výborně.

Autor: Eliška Nováková - členka programu Mladí novináři na ODM 2020