Stříbrná medaile nad plán. Hroneš ukázal, že je všestranným snowboardistou

Stříbrná medaile nad plán. Hroneš ukázal, že je všestranným snowboardistou

Předloni získal na Olympiádě dětí a mládeže ve své hlavní disciplíně freestyle snowboardingu zlato, letos na něj málem navázal i v paralelním obřím slalomu, kterému se věnuje jen okrajově. „Jsem nadmíru spokojený,“ radoval se Jakub Hroneš, reprezentant Královéhradeckého kraje. „Vůbec jsem nečekal, že se dostanu až do finále.“ Až v něm nestačil na soupeře kvůli smolnému pádu.

„Na to, že to není jeho dominantní disciplína, tak skvělý. Nečekali jsme, že toho dosáhne, ale super,“ chválil ho kouč. „Pro prkno má velký cit.“ Dokazují to i jeho další výsledky: kromě už zmiňovaného triumfu předloni na mládežnické olympiádě v Pardubickém kraji vyhrává i rakouské závody Välley Rälley. Ve čtrnácti letech patří do juniorské reprezentace. A teď zazářil právě na Klínovci.

Zatímco jeho konkurenti na namrzlém kopci chybovali, někteří padali, někteří zase netrefili branku. Hroneš si naopak počínal suverénně. „Je velký problém se sněhem, ale myslím si, že údržba to udělala moc dobře. Trať vypadá zatím celkem v pohodě,“ věděl nadějný sportovec, zatímco postupoval dál a dál.

Kvalifikaci zvládl s přehledem, to čtvrtfinále bylo dramatické. Oba účastníci se řítili z kopce dolů současně. Ještě těsně před cílem nebylo jasné, kdo bude slavit postup do semifinále. „Vyšlo to!“ ulevil si mladý závodník, když se dozvěděl, že byl v cíli o 39 setin rychleji, než jeho soupeř. I semifinále na těžké trati ustál, zatímco jeho protivník klopýtl.

A finále, jeho druhé olympijské se blížilo…

Fanoušci se přesunuli do půli kopce, kde mladí snowboardisté celý den startovali. „Dej to jako předtím,“ povzbuzoval trenér. Člen juniorské reprezentace začal stejně, jako v předešlých závodech.

Dlouho to byl vyrovnaný souboj. Oba finalisté vyjeli parádně, ale ve chvíli, kdy se závod blížil do poloviny však přišel zvrat. Hroneš na zamrzlé sjezdovce ztratil rovnováhu a skončil na sněhu. I když mu druhé zlato uteklo, nelitoval. „Asi si to ještě uvědomím, ale jsem šťastný! S postupem do finále jsem nepočítal,“ řekl bezprostředně.

Tohle stříbro bylo totiž nad plán.

Autor: Adam Mitáš – člen programu Mladí novináři na ODM 2020