ODM je výjimečná zkušenost, pro děti i rodiče

ODM je výjimečná zkušenost, pro děti i rodiče

Od vzniku před necelými 20 lety nabírá Olympiáda dětí a mládeže víc a víc na významu. Pro mladé sportovce ze všech koutů republiky vyčnívá především nevšedností. Z ODM mají šanci si odnést zážitky, které jim ani mistrovství nenabídne. A neprožívají ji jen mladí reprezentanti. „Vidím to i na rodičích, kteří do toho často děti směřují,“ říká Jan Steinbauer, koordinátor Jihočeského týmu.

Co pozorujeme u nás, tak je o ODM velký zájem a boj se na olympiádu dostat. Někdy to dětem dávají rodiče jako překvapení. Třeba letos k nám jedna maminka přivedla dceru na zkoušku oblečení a holčina se štěstím rozbrečela,popisuje Eva Lachoutová, další vedoucí Jihočechů.

Projekt je mimořádný zejména tím, že simuluje ‘velkou olympiádu’. Mohou vidět, jak významný olympionik oficiálně zapálí oheň, hymna hraje na jejich poctu a reprezentují celý kraj, na rozdíl od jiných soutěží, kde závodí jednotlivě nebo za klub. Také dostanou týmové oblečení. Mají zde čas navázat nová přátelství napříč sporty i napříč republikou,vyjmenovává výhody akce Radana Kubešová, která už podruhé zastává funkci projektové manažerky.

Jako výjimečnou událost vnímají olympiádu i rodiče. Talentovaným sportovcům jezdí fandit klidně z druhého konce republiky, prozrazuje Veronika Nováková, jedna ze tří jihočeských koordinátorů: Na minulých zimních hrách přijeli podpořit dceru v krasobruslení. Brzy ráno vyrazili, celý den strávili na stadionu a večer zase odjeli. Hodně si jich také zařídí ubytování. Jednou dokonce celá rodina zrušila dovolenou a místo toho svůj volný čas věnovala podpoře svého sportovce. Rodiče tím hodně žijou.

ODM se rozšířila do povědomí lidí zejména díky vysílání na ČT Sport. Televize projekt přenáší už čtvrtým rokem. Velkou zásluhu na tom má pan Šuman, místopředseda olympijského výboru a předseda komise ODM. Na projektu se podílí už šest let a dlouhodobě vyjednával s Českou televizí. Je to důležitý projekt, který podporuje mládež na cestě na světovou olympiádu,vysvětluje Kubešová a dodává, že se díky vysílání zajímá o akci i širší veřejnost, než jen rodiče soutěžících.

Autor: Linh Nhi Vu - členka programu Mladí novináři na ODM 2020