Jachtař David Křížek ambasadorem ODM

Jachtař David Křížek ambasadorem ODM

Olympiáda dětí a mládeže v Plzni bude mít pro každý sport svého ambasadora, nejinak tomu je u jachtingu, který si pod svou patronaci vzal plzeňský rodák David Křížek.

Jak vzpomínáte na svoje začátky s jachtingem? Kdy to bylo?
Díky otci, který se jachtingu sám aktivně věnoval, jsem měl možnost jezdit na plachetnici již od raného dětství. Vím, že v šesti letech jsem již sám spal na zakotvené plachetnici na Lipně asi 50 metrů od břehu. V deseti letech mě otec přihlásil na soustředění na Bolevák a tam jsem hned začal závodit. Začátky ale vůbec nebyly dobré, ale měl jsem rád vodu a tu partu kamarádů kolem ní.

Proč u vás vyhrál právě jachting?
Dlouho jsem tento sport bral jen jako zábavu a možná to je ten důvod, proč mám plachetnice rád a mohu na nich jezdit dál celý život. Nikdo mě do ničeho netlačil. Výsledky byly druhořadé. Někdy přemrštěný tlak ambiciózních rodičů zničí vše. Já měl štěstí.

Dá se říct, kdy je ideální věk začít s tímto sportem?
S jachtingem se dá začít v jakémkoliv věku. Má spoustu tváří. Nejprve začínáte na výukových stabilních lodičkách pro děti, pak jdete dál a učíte se na taktických lodích, pak hledáte adrenalinové rakety a nakonec zmoudříte a usadíte se za kormidlem námořních plachetnic. Nicméně pro mládež je optimální věk kolem osmého roku. Lze i dříve, např. jako spolujezdec v mládežnické dvouposádce.

Co jste zkoušel za jiné sporty?
Začínal jsem plaváním, ale nejraději mám lyžování, horská kola a celkově sporty v přírodě.

Jak se Vám líbí projekt Olympiády dětí a mládeže?
Je to naprosto úžasná věc. Pro děti to musí být ohromný zážitek. Navíc se naučí reprezentovat a jezdit pod tlakem velké sportovní události. Je to ale obrovsky důležité i pro aktivně nezúčastněnou mládež. Vidí, jaké jsou možnosti a lépe si pak hledají cestu do sportovních klubů.

Co byste vzkázal sportovcům na ODM?
Pro sportovce je nejdůležitější, aby si celou akci maximálně užili. Aby reprezentovali svůj kraj, udělali maximum, byli spokojení se svým výkonem a získali co nejvíce kamarádů i z řad jiných sportovních odvětví.