Sporty ZODM 2020: Na zimní stadiony nejen za hokejem

Sporty ZODM 2020: Na zimní stadiony nejen za hokejem

Nadcházející ročník zimní Olympiády dětí a mládeže si pro účastníky připravil celkem 12 sportů. V prvním dílu představovacího seriálu vás zveme na zimní stadiony, kde se odehrají medailové souboje v Krasobruslení, Ledním hokeji a Rychlobruslení.

Krasobruslení

Sportoviště: Ostrov – zimní stadion
Sad medailí: 4
Kategorie: mladší žáci, mladší žákyně, starší žáci, starší žákyně
Nejúspěšnější kraj minulé ZODM: Hlavní město Praha
Propozice - Program

Spojením fyzicky náročných výkonů a estetiky pohybu patří krasobruslení k ozdobám každé, nejen mládežnické, olympiády. Svou základnu bude mít na malém ale moderním stadionu v Ostrově, kam budou sportovci a jejich doprovod dojíždět z ubytování v Karlových Varech. Počtem účastníků patří krasobruslení k malým sportům ZODM, do chlapeckých kategorií mohou kraje akreditovat po jednom, do dívčích pak po dvou účastnících. Program je rozdělen do dvou dní a zatímco mladší ročníky čekají pouze volné jízdy, starší žáci a žákyně musí svůj talent předvést ještě v krátkém programu.

Lední hokej

Sportoviště: Karlovy Vary - KV Arena, Cheb - zimní stadion
Sad medailí: 1
Kategorie: ročník 2005 a mladší
Nejúspěšnější kraj minulé ZODM: Kraj Vysočina
Propozice - Program

Úspěchy dospělé reprezentace i velké množství účastníků, a tedy i jejich podporovatelů, dělá z ledního hokeje tradičně jeden z nejnavštěvovanějších sportů ZODM. Turnaj je rozdělen do dvou skupin, přičemž skupina s domácím Karlovarským krajem odehraje své zápasy pochopitelně v KV Areně. Skupina B, ve které se představí i obhájce prvenství ze ZODM 2018 Kraj Vysočina, je umístěna na zimní stadion v Chebu. Zde také proběhnou zápasy o medaile. Lední hokej je časově nejnáročnějším sportem, hrát se bude od pondělních 9 hodin a finále je na programu až ve čtvrtek od 16:00. Na sledovanosti vyvrcholení turnaje tak přidává i fakt, že těsně před závěrečným ceremoniálem může zamíchat celkovým pořadím krajů.

Všechna utkání ve skupinách a semifinále se hrají 3 x 15 minut čistého času. Utkání o 5. místo, o 3. místo a finále se hrají 3 x 20 minut čistého času. Utkání ve skupinách se hrají dvoubodovým systémem.

Skupina A (KV Arena): Moravskoslezský kraj, Královehradecký kraj, Hlavní město Praha, Ústecký kraj, Karlovarský kraj, Středočeský kraj, Pardubický kraj.
Skupina B (ZS Cheb): Kraj Vysočina, Plzeňský kraj, Olomoucký kraj, Jihomoravský kraj, Jihočeský kraj, Liberecký kraj, Zlínský kraj.

Rychlobruslení

Sportoviště: Sokolov – zimní stadion
Disciplíny: 111 m, 333 m, 500 m, štafety (16 kol)
Sad medailí: 14
Kategorie: mladší žáci, mladší žákyně, starší žáci, starší žákyně
Nejúspěšnější kraj minulé ZODM: Kraj Vysočina (chlapci), Středočeský kraj (dívky)
Propozice - Program

Zazáří na karlovarské ODM nová Martina Sáblíková? Odpověď na tuto otázku dostanete na zimním stadionu v Sokolově, kam budou sportovci cestovat z ubytování v Karlových Varech. Organizátoři v harmonogramu umístili rychlobruslení do třetího a čtvrtého soutěžního dne, kdy si jednotlivé kategorie postupně odjedou závody na 111 m (1 kolo), 500 m (4,5 kola), 333 m (3 kola). Vyvrcholením pak budou štafetové závody, ve kterých jednotlivé štafety vzniknou napříč oběma kategoriemi dívek a oběma kategoriemi chlapců. Do každé z kategorií mohou kraje akreditovat 2 sportovce, celkem tedy 8 na kraj.

Další díly seriálu