Města ZODM 2020: Boží Dar a Jáchymov

Města ZODM 2020: Boží Dar a Jáchymov

Jak už je u zimní Olympiády dětí a mládeže tradicí, nenachází se všechna sportoviště v jednom městě, ale v závislosti na geografických podmínkách jsou rozeseta po území celého pořadatelského kraje. Nejinak je tomu v Karlovarském kraji, jehož pořadatelská města postupně představíme. Ve druhém díle seriálu navštívíme města v jejichž okolí se odehrají lyžařské sporty.

Boží Dar

Horským centrem karlovarské ODM bude bezesporu Boží Dar. Ve zdejších ubytovacích zařízeních naleznou dočasný domov účastníci Alpského lyžování, Běžeckého lyžování, Skicrossu a Snowboardingu. Příslušná sportoviště se nalézají vždy v blízkosti města, pro Božídarské bude připraven i olympijský doprovodný program.

Boží Dar leží v nadmořské výšce 1020 m n.m., a je tak nejvýše položeným městem Česka a vyhledávaným turistickým centrem. V zimě návštěvníci přijíždějí za upravenými sjezdovkami propojených akiareálů Klínovec a Neklid a desítkami kilometrů upravených běžeckých tras, v létě turisté z Božího Daru míří na řadu pěších a cyklistických výletů po hornické krajině Krušnohoří. Boží Dar je také hraničním přechodem do německého Saska, kam se ve všech ročních obdobích můžete vydat např. po okruhu Lukáše Bauera, zřejmě nejznámějšího obyvatele Božího Daru.

Jáchymov

Pod serpentinami mířícími z hřebenů Krušných hor leží městečko Jáchymov známé lázeňstvím i pohnutou historií. V rámci Olympiády dětí a mládeže zde najdou ubytování reprezentanti v Biatlonu a Lyžařském orientačním běhu.

Jáchymov je charakteristický svým silně svažitým terénem a při cestě z jednoho konce města na druhý zdoláte přibližně dvousetmetrové převýšení. Většina historie sahající do 16. století je spjata zejména s hornickou činností a po vzoru jáchymovského tolaru z místního stříbra dostala jméno i měna Spojených států amerických. Stříbro později nahradil uran, k jehož dobývání neváhaly totalitní režimy zřídit i pracovní tábory. Dnes naopak lázeňské město profituje z mírového využití radioaktivity k léčebným účelům.