Lukáš Mensator: ODM bude velká událost, s rodinou se těšíme

Lukáš Mensator: ODM bude velká událost, s rodinou se těšíme

Nejen o nadcházejících Hrách IX. zimní olympiády dětí se ve čtvrtek 31. října hovořilo na Českém rozhlase Karlovy Vary. Hostem odpoledního vysílání byl jeden z patronů olympiády, bývalý hokejový brankář Karlových Varů a Plzně Lukáš Mensator. „Sám jsem měl dříve možnost účastnit se turnajů pro mladé a dodnes na to vzpomínám,“ uvedl v rozhovoru.

Audio záznam rozhovoru si můžete pustit na vary.rozhlas.cz.

Lukáš Mensator
  • - * 18. srpna 1984, Sokolov
  • - 3. místo, MS U18 2002
  • - vicemistr hokejové extraligy 2008
  • - mistr hokejové extraligy a nejlepší hráč play-off 2009
  • - zápasy v mládežnických i seniorských reprezentacích
  • - v současnosti trenér brankářů v Karlových Varech a Sokolově

Lukáši, co pro vás znamenalo stát se ambasadorem ODM?
Určitě jsem to pozvání velmi rád přivítal. Reprezentovat jak Českou republiku, tak třeba svůj kraj na takových významných akcích pro mě vždy byla čest. Jsem moc rád, že se budu moci zúčastnit a těším se na setkání se svým dlouholetým kamarádem Vaškem Skuhravým. Jména dalších ambasadorů zatím prozrazovat nebudu. Sám jsem měl dříve možnost účastnit se turnajů pro mladé, jeden z nich byl třeba ve Finsku, a dodnes na to vzpomínám. Setkat se na jednom místě třeba se skokany na lyžích nebo rychlobruslaři pro mě byl velký zážitek.

Jaké povinnosti vás jako ambasadora čekají? Budete třeba olympionikům předávat medaile?
Velice rád bych se medailových ceremoniálů účastnil. Jsem sice aktuálně zaneprázdněný svou prací v Karlových Varech a Sokolově, určitě se ale budu pohybovat na stadionech, kde proběhne olympijský hokejový turnaj. Když zbyde část, rád bych s ostatními vyrazil i na Boží Dar, abychom se podívali na ostatní sporty.

Jaká disciplína kromě hokeje vás nejvíce láká, kterou byste chtěl vidět?
Aktuálně je v Česku velmi populární biatlon, na ten určitě vyjedeme celá rodina s dětmi i manželkou, která na olympiádě bude pracovat jako fotografka. Já osobně nejsem žádný velký lyžař, začal jsem se učit až ve dvaceti letech a trochu to ostatním závidím.

Do studia s vámi dorazili vaši synové Lukáš a Tomáš. Co oni a sport?
Oba hrají hokej v karlovarské Energii. Starší Luky hraje v poli, momentálně v útoku. A Tomík teď chytá, ale chtěl by dávat i góly, tak uvidíme.

Na program olympiády zařadili organizátoři i sporty pro zimu netypické. Co tomu říkáte?
Jde o karate, hru na elektrické klávesové nástroje a šachy. Myslím si, že je to zajímavé zpestření. Shodou okolností jak šachy, tak karate jsme si s mými syny už zkusili, šachy se dokonce pokouší skloubit s hokejem. Určitě nás tedy i tyto sporty budou zajímat.

Po ukončení hráčské kariéry pracujete jako trenér brankářů a také videokouč. Prozradíte podrobněji, co tato činnost obnáší?
Že trenér brankářů má ještě jednu další pozici, je dnes poměrně obvyklé. Buď je vedoucím mužstva, nebo právě videotrenérem. Já jsem tedy ta druhá varianta a o video se starám v Sokolově a u karlovarské mládeže. V podstatě sedím na tribuně a zápas v jeho průběhu rovnou střihám. O přestávce pak tyto záběry společně s hlavním trenérem a hráči analyzujeme.

Jaké jsou kromě účasti na olympiádě vaše plány do budoucna?
Už tuto neděli odjíždím s hokejovou reprezentací do 16 let do Švýcarska. Během sezony máme několik podobných turnajů a aktuálně se na to snažím plně soustředit. Dále pak samozřejmě pokračuje moje práce v Baníku Sokolov a u karlovarské mládeže. Sedím tedy de facto na třech židlích, ale beru to jako výhodu. Mám možnost se od nejmenších dětí v podobě svých kluků dostat až k dospělým hráčům, a mám tak přehled o všech věkových kategoriích.

Co byste na závěr celé karlovarské ODM popřál?
Popřál bych především, aby se vše vydařilo. Pro Karlovarský kraj je to skvělá událost, která určitě přiláká hodně fanoušků. S rodinou se celý život točíme kolem sportu a to více se na Olympiádu dětí a mládeže těšíme.