Města ZODM 2020: Karlovy Vary a Mariánské Lázně

Města ZODM 2020: Karlovy Vary a Mariánské Lázně

Jak už je u zimní Olympiády dětí a mládeže tradicí, nenachází se všechna sportoviště v jednom městě, ale v závislosti na geografických podmínkách jsou rozeseta po území celého pořadatelského kraje. Nejinak je tomu v Karlovarském kraji, jehož pořadatelská města postupně představíme. V prvním díle seriálu navštívíme známá lázeňská města.

Karlovy Vary

Jako krajské město jsou Karlovy Vary přirozeným centrem i pro Hry IX. zimní olympiády dětí a mládeže. Místní hotel Thermal, nacházející se na rozhraní lázeňské a obchodní části města, se stane oficiálním olympijským domem a dějištěm sportů Šachy a Hra na elektrické klávesové nástroje. Multifunkční KV Arena pak přivítá utkání hokejové skupiny A a ceremoniály slavnostního zahájení a zakončení olympiády. V Karlovarské čtvrti Drahovice pak bude ubytována značná část sportovců a vedoucích výprav.

Karlovy Vary jsou s necelými 50 tisíci obyvateli největším městem západočeského lázeňského trojúhelníku, k léčbě zde využívají horkých pramenů s teplotou až 72 stupňů. K lázeňství se váže i architektonický ráz města, k mimořádně fotogenickým patří zejména kolonády. Na své si ve Varech přijdou i sportovně založení návštěvníci, okolní přímo vybízí k aktivním vycházkám a cyklistickým vyjížďkám. Na kulturní scéně je město známé především jako dějiště Mezinárodního filmového festivalu, sportovní fanoušci pak Karlovy Vary znají jako sídlo klubů z nejvyšších soutěží v hokeji, volejbalu a nohejbalu.

Mariánské Lázně

Na olympiádě dospělých patří Karate mezi nejnovější sporty, a trochu symbolicky je tak na ODM 2020 bude hostit nejmladší z pořadatelských měst. Mariánské Lázně karatistům poskytnou Domov mládeže k ubytování a Městskou sportovní halu pro samotné zápasy.

Město vzniklo počátkem 19. století a od samého počátku je spjaté s lázeňstvím využívajícím více než 40 minerálních pramenů. Díky jejich chemické rozmanitosti jsou indikovány na celé množství zdravotních problémů. Poklidnou lázeňskou atmosféru, za kterou přijížděli například Antonín Dvořák, Franz Kafka či Mark Twain, nabízí město dodnes.

  • TOP zážitek: Boheminium - čtvrtý největší park miniatur v Evropě
  • Kde si udělat selfie: Hlavní lázeňská kolonáda
  • Více informací: www.marianskelazne.cz