Konkurence na ODM je veliká, říká karlovarský střelec Horák

Konkurence na ODM je veliká, říká karlovarský střelec Horák

Karlovarský kraj pořádající ZODM 2020 patří rozlohou i osídlením k nejmenším krajům Česka, a v bodování dětské olympiády tak obvykle nebojuje o přední příčky. Přesto se západočeským sportovcům vždy daří do výsledkových listin zapisovat několik kvalitních individuálních výkonů. O atmosféře ODM i netradičních začátcích jsme si povídali s Tomášem Horákem z SSK Union Cheb, který v červnu v Libereckém kraji získal stříbro ve střelbě vzduchovou pistolí.

Tomáši, jak byste popsal atmosféru Olympiády dětí a mládeže?
Bylo to hodně napínavé. Zúčastnila se spousta skvělých závodníků, v mém případě střelců. Konkurence je tedy veliká. Rozhoduje každá rána, každý vteřina.

Byl Liberec 2019 vaší první olympiádou?
Ano, byla to moje první a zároveň poslední dětská olympiáda, protože jsem už ročník 2001.

Od kdy se věnujete sportovní střelbě?
Věnuji se jí přibližně čtyři roky. Přivedl mě k tomu můj děda a byla to taková zvláštní motivace. Chtěl jsem, aby mi koupili vzduchovou pistoli. A děda řekl, že mi jí pořídí, pokud se přihlásím do nějakého střeleckého klubu, kde mě s pistolí naučí zacházet. Zkusil jsem to a už jsem u střílení zůstal.

A proč jste po vzduchovce toužil?
Vyrůstal jsem na vesnici, kluci kolem mě jí měli. Tak jsem jí prostě chtěl taky. Nikdo z kamarádů to ale nedotáhl až na olympiádu (úsměv).

Co na váš úspěch říkal dědeček?
Měl velkou radost a hned mi psal, jak moc je pyšný. Myslím, že to ještě spolu oslavíme.

Je medaile z ODM vaším největším úspěchem?
Zatím asi ano. Dále to jsou různé úspěchy z regionu, např. karlovarský přeborník.

Jak často trénujete?
Tréninky máme třikrát v týdnu a o víkendu do toho bývají závody. To je vlastně další trénink navíc. A pokud se blíží větší závody, tak trénujeme i doma.

A na ODM jste se připravoval nějak speciálně?
Upřímně vůbec ne. Hodně jsem to zazdil a přijel téměř bez přípravy. Možná ta medaile mohla být zlatá, pokud bych se připravil lépe.