Do startu karlovarské ODM zbývá 100 dní

Do startu karlovarské ODM zbývá 100 dní

Slavnostní zahájení Her IX. zimní olympiády dětí a mládeže je na programu v neděli 19. ledna 2020 od 15:00 v karlovarské KV Areně. V souvislosti se zahájením odpočítávání posledních 100 dní nabízíme pohled na nastávající ODM očima čísel.

0

Přesně tolik korun zaplatí akreditovaní účastníci za využití MHD v Karlových Varech, Chebu a Mariánských Lázních.

1

Od vzniku projektu v roce 2003 zavítá Olympiáda dětí a mládeže do Karlovarského kraje vůbec poprvé. Posledním krajem bez pořadatelství tak zůstane Hlavní město Praha.

2

Poprvé historii se bude závodit bude na území dvou států. V německém Oberwiesenthalu, na dohled od hraničního přechodu Boží Dar, se mají uskutečnit biatlonové disciplíny.

7

Nejčastějším vítězem ODM je Liberecký kraj. Ovládl sedm ročníků, přičemž všechny byly zimní. V létě se naopak nejvíce daří Jihomoravskému kraji, který vyhrál pětkrát.

12

V tolika sportech se dívky a chlapci na západě Čech utkají. Čeká je Akrobatické lyžování, Alpské disciplíny, Běžecké disciplíny, Biatlon, Karate, Krasobruslení, Lední hokej, Lyžařský orientační běh, Rychlobruslení, Snowboarding, Šachy a umělecká disciplína Hra na elektrické klávesové nástroje.

14

Sportovci přijedou ze čtrnácti krajů České republiky a reprezentací většího územního celku většina z nich poprvé v kariéře přičichne atmosféře velkých reprezentačních akcí.

18

V historii ODM, jako projektu Českého olympijského výboru, jde o celkem osmnáctou olympiádu a devátou zimní.

30

Tolik minut by měla trvat nejdelší cesta sportovců z ubytovacího zařízení na sportoviště. Autobusem ji absolvují hokejisté ubytovaní v Karlových Varech na finále turnaje v Chebu. Část hokejistů naopak bude bydlet v Chebu v hotelu Modrý věžák a na stadion to budou mít pouhou minutu pěšky.

308

Lední hokej bude také na ODM nejpočetněji zastoupený sportem, předpokládá se účast 308 hráčů. Nejméně pak bude hudebníků hrajících na elektrické klávesové nástroje, každý kraj může akreditovat nejvýše jednoho.

533

Tolik medailí vyrobí porcelánka Thun 1794. Z toho po 157 kusech zlatých a stříbrných, bronzových pak o 26 kusů více, protože v karate se oceňují dvě třetí místa. Šestatřicet kusů medailí slouží jako rezerva.

1890

Organizátoři očekávají příjezd 1890 sportovních účastníků, konkrétně 1414 sportovců, 350 trenérů, 84 servismanů a 42 vedoucích výprav. Mezi další akreditované účastníky ODM budou patřit organizátoři, novináři, dobrovolníci, rozhodčí a VIP hosté.

6000

Taková je kapacita multifunkční KV Areny, ve které se uskuteční zahajovací a závěrečný ceremoniál a hokejové zápasy skupiny A.

23,5 milionu korun

Jsou očekávané náklady na uspořádání akce. Z toho Karlovarský kraj vynaloží 11 milionů korun, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR 6 milionů korun, 2 miliony korun se podílí Český olympijský výbor a zbytek nákladů pokryjí účastnické poplatky a sponzorské dary.