Karlovarský kraj přivítá svou první Olympiádu dětí a mládeže

Karlovarský kraj přivítá svou první Olympiádu dětí a mládeže

Poprvé v historii se ODM, jako projekt Českého olympijského výboru, podívá do nejzápadnější výspy České republiky. V termínu od 19. do 24. ledna 2020 se v Karlovarském kraji uskuteční Hry IX. zimní olympiády dětí a mládeže.

Sportovci ve věkové kategorii 10 – 16 let budou své kraje reprezentovat v celkem 12 sportech. Kromě povinného Alpského lyžování, Běžeckého lyžování, Skricrossu, Snowboardingu a Ledního hokeje si pořadatelé dále vybrali Biatlon, Krasobruslení a Rychlobruslení. Klasické sporty pak na západě Čech doplní i pro zimu neobvyklé Šachy, Karate a Lyžařský orientační běh. Soutěžit se bude i v umělecké disciplíně Hra na elektrické klávesové nástroje.

„Společně s Prahou byl Karlovarský kraj jediné místo, kde se v šestnáctileté historii olympiáda dětí a mládeže nikdy nekonala. Přitom se v kraji nachází krásné sportovní areály, které nyní má možnost představit nejen mladým sportovcům, ale i široké veřejnosti. V lednu 2020 tam zažijí všichni sportovci i vedoucí výprav historicky poprvé olympijskou atmosféru, která se žádné jiné sportovní akci nevyrovná. Na tuto premiéru v Karlovarském kraji se opravdu moc těším,“ uvedl předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval a dodal, že akce je často pro sportovce odrazovým můstkem k dalším úspěchům. Ze západu Čech pochází například běžkyně na lyžích Petra Nováková, která jako rodačka z Karlových Varů reprezentovala svůj kraj na ODM 2008 a následně i v roce 2014 pod pěti kruhy v Soči.

„Mám velkou radost z toho, že se nám podařilo získat pořadatelství zimní olympiády dětí a mládeže. Nikdy v minulosti Karlovarský kraj neměl takovou příležitost uvítat tolik mladých talentovaných sportovců z celé naší země. Velmi si toho vážíme a budeme se snažit vytvořit pro všechny takové zázemí, aby se pro ně olympiáda stala nezapomenutelným zážitkem. Věřím, že budeme pro Český olympijský výbor dobrým partnerem,“ uvedla Jana Mračková Vildumetzová, hejtmanka pořadatelského kraje.

Přirozeným centrem olympiády budou Karlovy Vary. V místní multifunkční KV Areně se uskuteční slavnostní zahájení i zakončení her a dále pak hokejové zápasy skupiny A a play-off. Spa Hotel Thermal stojící na rozhraní obchodní a lázeňské části města, a který nejen díky mezinárodnímu filmovému festivalu, znají fanoušci z celého světa, se stane olympijským domem. Kromě organizačního zázemí se zde uskuteční i soutěže v šachu a ve hře na elektrické klávesové nástroje.

O krásné prostředí rozhodně nebudou ochuzeni ani účastníci lyžařských sportů, vždyť česko- německý region Krušnohoří / Erzgebirge patří k nejmladším českým památkám zapsaným na seznam světového dědictví UNESCO. Přeshraniční Skiarena Fichtelberg u německého Oberwiesenthalu, přivítá soutěže v biatlonu, ostatní lyžařské sporty se odehrají na sportovištích v okolí Božího Daru. V nejvýše položeném městě České republiky bude také ubytována část výprav.

Na cestě mezi Krušnými horami a Karlovými Vary leží Ostrov nad Ohří, na jehož zimním stadionu najdou zázemí krasobruslaři. Olympijské využití najdou i další stadiony v kraji, konkrétně Sokolov (rychlobruslení) a Cheb (hokejové zápasy skupiny B). Seznam pořadatelských měst uzavírají Mariánské Lázně, sportovní halu zde využijí karatisté.

Her se zúčastní celkem 1890 lidí, z toho 1414 sportovců a 350 trenérů.