Šestkrát zlatá! Středočeská naděje znovu po dvou letech kralovala olympijskému bazénu

Šestkrát zlatá! Středočeská naděje znovu po dvou letech kralovala olympijskému bazénu

Už její předloňská bilance pěti zlatých a dvou stříbrných byla úctyhodná. Na letošní Olympiádě dětí a mládeže ji ještě překonala. V Liberci talentovaná plavkyně Natálie Tužilová skončila dokonce šestkrát první, k tomu přidala i druhé místo. „Jsem šťastná, že to takhle dopadlo,” usmívá se čtrnáctiletá Středočeška.

K radosti má pořádný důvod. Vždyť takovou sbírku na letošních hrách nemá žádná plavkyně. Mimo to si Tužilová vylepšila osobní maximum na sto metrů znak: v úterním finále dohmátla v čase 01:05.94. Za rekordním výkonem ji hnala početná skupina Středočeských plavců.

Ti společně s trenérem hlasitě podporovali Tužilovou při každé její plavbě. Ani fanoušci ostatní krajů se však nenechali přehlušit, a tak v libereckém plaveckém bazénu vznikla bouřlivá kulisa. „Už minule jsem se díky té atmosféře vyhecovala na skvělé časy. Před závodem většinou nejsem nervózní, takže mi to nevadí jako jiným sportovcům,” prozrazuje Tužilová.

Výkony mladé sportovkyně byly ve všech plavbách, do kterých nastoupila, téměř perfektní. Malou kaňkou na výsledkových listinách by se mohlo zdát snad jen čtvrté místo z prsařské stovky. Plavecká naděje, jejíž nejoblíbenější disciplínou je polohový závod, se i tak raduje: „I z tohoto výsledku jsem nadšená, protože prsa obvykle neplavu.”

Vynikajících výsledků Tužilové si všimli i koordinátoři výpravy, kteří ji zvolili jako vlajkonošku Středočeského kraje pro závěrečný ceremoniál.

Je pravděpodobné, že její jméno budeme za pár let často vídat na výsledkových listinách mezinárodních plaveckých šampionátů. „Samozřejmě má ještě na čem pracovat, ale už teď je velký profesionál. Má skvěle našlápnuto,” soudí trenér plavců Středočeského kraje.

Dokázat to může už za necelý měsíc na Evropském olympijském festivalu mládeže, obdobě české Olympiády dětí a mládeže.

Kdo ví, třeba jednoho dne zavzpomíná na to, jak jí hry v Libereckém kraji pomohly do úspěšné kariéry.

Autor: Adam Weidenthaler - člen programu Mladí novináři na ODM 2019