Ve stopách staršího bratra. Tenistka Forejtková veze z Liberce dvě medaile

Ve stopách staršího bratra. Tenistka Forejtková veze z Liberce dvě medaile

Na Olympiádě dětí a mládeže byla nejmladší a vzrůstově nejmenší tenistkou, technikou však převyšovala téměř všechny soupeřky. Desetiletá Eliška Forejtková, reprezentantka Plzeňského kraje, vybojovala stříbro ve dvouhře a bronz ve čtyřhře. Navázala tak na bratra Jonáše, naději českého tenisu, který zazářil na domácí půdě na stejné akci před čtyřmi lety.

Je to zajímavý příběh. Z vesnice Úlice se 495 obyvateli na sever od Plzně přicházejí do profesionálního sportu nové české naděje. Stačí na to jedna rodina – Forejtkovi.

Nejstarší ze sourozenců, jednadvacetiletý Filip, skončil pátý ve sjezdu na mistrovství světa juniorů v alpském lyžování a díky tomu závodil i na olympijských hrách v Pchjongčchangu.

Mladší z bratrů Jonáš se dal na tenis. Na kontě má dvě stříbra z Olympiády dětí a mládeže 2015, byl součástí vítězného juniorského daviscupového týmu a ovládl mistrovství Evropy do 18 let.

A nesporný talent ukazuje už také teprve desetiletá Eliška. Jejím vzorem je Serena Williamsová a sny rozhodně nemá malé: „Jednou bych chtěla vyhrát Wimbledon!“ říká s úsměvem. A druhý vzor? Právě Jonáš: „Vzhlížím k němu. Bekhend chci hrát stejně jako on.“

S tenisem začínala už ve třech letech a pracuje na sobě bez přestání. Trénuje každý den dvě hodiny. Věnuje se ještě lyžování a gymnastice. „Ale tam už závodím velmi málo,“ doplňuje. Po celý rok totiž objíždí spoustu tenisových turnajů.

Nyní zazářila na Olympiádě dětí a mládeže v Libereckém kraji. Ve dvouhře došla až do finále, kde ve čtvrtek nestačila na Alenu Kováčkovou ze Středočeského kraje (4:6 a 2:6): „Nedokázala jsem se poprat s vysokými míči od soupeřky.“

Vzápětí si však spravila chuť v duelu o třetí místo ve čtyřhře. Tam s parťačkou Julií Pancovou nedala soupeřkám šanci. „Holky hrály perfektně! Po zásluze si došly pro vítězství,“ chválí po výsledku 6:1 a 6:1 trenérka Simona Heinová.

Na odpoledním slavnostním vyhlášení tak obdržela hned dvě medaile, stříbro a bronz: „Tohle jsem si moc přála. Celou olympiádu jsem si skvěle užila, super zážitek. Ráda bych jela i na další!“

Autor: Matěj Vybíral - člen programu Mladí novináři na ODM 2019