Po posledním výstřelu jsem o sobě minutu nevěděl, vzpomínal střelec Kůrka na olympijské zlato

Po posledním výstřelu jsem o sobě minutu nevěděl, vzpomínal střelec Kůrka na olympijské zlato

Víc než půlstoletí starý příběh olympijského zlata střelce Jana Kůrky ožil i při mládežnických hrách v Libereckém kraji. Šampion z Mexika 1968 líčil čtveřici následovníků tehdejší pocity i radil do budoucna. „Jsou takové tři zásady. Pracovitost, fair-play a uvědomělost. Bez nich to nejde," slyšeli od legendy svého sportu v sídle krajského úřadu.

Šestasedmdesátiletý medailista mluvil i o rodině, práci nebo o bojích s komunistickým režimem. Krátce zmínil také tragickou ztrátu syna, dětství v poválečné éře nebo umírání kamarádů. „Vždycky pátrám v jejich minulosti a když umře někdo mladší, tak skoro vždy sklouzl buď k alkoholu nebo ke kouření,” vyprávěl.

Seděl při tom v křesle v improvizovaném studiu obklopen černými kulisami. Každou jeho odpověď snímala kamera pro společný dokumentární projekt Tipsportu a organizace Post Bellum.

Mladí sportovci připravené otázky pokládali z druhé strany objektivu. "Bylo to zajímavé, ale těžké. Hlavně se soustředit na celý rozhovor," líčila puškařka Tereza Razímová. „Nejvíc mě zajímaly příběhy o samotné střelbě.”

„K ní jsem přišel náhodou. Přijel tajemník Svazarmu a řekl, že jsem dostal poukaz na Lipno. Že si to zasloužím za dobrou spartakiádu. Řekl, ať si vezmu plavky a ručník, odvezli mě na vlak do Českých Budějovic a odtud na Lipno. Tam se ale ukázalo, že jsem přijel na soustředění krajských juniorských reprezentantů ve střelbě. Už mě chtěli odvézt a napsat dopis, že se stal hrozný omyl. Ale kdyby se to u nás na vesnici rozneslo, to jsem si nemohl dovolit. Tak jsem je uprosil, aby mě tu nechali. Tak mi dovezli od vojáků pušku,“ vzpomínal Kůrka.

A vyprávěl dál.

Samozřejmě i o zlaté medaili, k níž si jako vyučený nástrojář ladil zbraně sám.

Tehdy ve velmi tvrdé konkurenci v puškařském závodu na 50 metrů vleže vystřílel 598 bodů, což stačilo na dělené první místo s Maďarem Hammerlem. Byl ale rychlejší, ze zlata se tak radoval on.

Autor: Marek Baloun - člen programu Mladí novináři na ODM 2019