Drama v krutém horku. Plzeňská dvojčata nakonec berou z triatlonu bronz

Drama v krutém horku. Plzeňská dvojčata nakonec berou z triatlonu bronz

Na prvním úseku Jakub Marek, na třetím Matěj Marek. Ve spolupráci se Zuzanou Piknerovou vybojovala dvojčata cennou bronzovou medaili z dorosteneckého závodu mix štafet, a to pod vedením olympijského medailisty ze Sydney Jana Řehuly.

Krátce po poledni skáče čtrnáct závodníků do vodní nádrže Mšeno v Jablonci nad Nisou a vydávají se na dlouhý boj nejen se soupeři, ale také s krutým vedrem. Triatlonová štafeta má na Olympiádě dětí a mládeže svou premiéru.

Teploměr ukazuje ve stínu 35°C, avšak většinu závodu stráví závodníci stejně na sluníčku. Za úkol mají zdolat tři úseky – 200 metrů plavání, 5 kilometrů na kole a 1,5 kilometru v běhu.

Pro Plzeňský kraj to dlouho na medaili nevypadalo. „Jakub výborně zaplaval. Měl za úkol ujet na kole a vytvořit náskok pro Zuzku, která není tak silná, ale už mu nezbylo moc sil na závěrečný běh,“ komentuje první úsek trenér Řehula.

Sice v obtížné pozici, ale ve hře, zůstali Západočeši před posledním úsekem. „Zuzka dnes předvedla takřka bezchybný výkon, skoro až za hranou svých možností!“ chválí kouč. Jediná žena v týmu předala pomyslný kolík druhému z dvojčat Matějovi na čtvrtém místě těsně před Karlovarským krajem.

Ztráta na vedoucí dvojici na čele čítala téměř minutu, navíc na záda plzeňskému triatlonistovi dýchal Lukáš Juránek, zlatý ze závodu jednotlivců. To se nakonec ukázalo jako klíčová výhoda: „Pomáhali jsme si, stahovali jsme ztrátu,“ popisuje Matěj Marek.

Vše se rozhodlo až v závěrečném běhu. Kolegové z týmu čekají u cílové rovinky, když se z lesa vynoří Juránek. Ten slaví zlato i se svou sestrou, rovněž dvojčetem, Heidi. Těsně druhý skončil Jihočeský kraj. A bronz? Matěj předvedl heroický výkon. Po celý úsek mazal manko na Středočechy vteřinu po vteřině a v závěru běžecké části se přes ně přehnal. Plzeňský kraj tak může slavit!

Tříčlenná štafeta se chytá několik metrů před cílem za ruce a do cíle dobíhá společně.

„S ohledem na průběh závodu je bronzová medaile skvělá. Dnes všichni předvedli perfektní výkon. Opravili chybičky z individuálních závodů. Je vidět, že rostou.“ oceňuje Řehula.

„Ve vyčerpávajícím vedru jsme to všichni zvládli moc dobře a jsme maximálně spokojeni,“ usmívá se hrdina posledního úseku Matěj.

Ten do sbírky přidává už třetí bronz z Olympiády dětí a mládeže. Dva už má z individuálních klání, jeden z úterý a druhý z poslední letní olympiády z Jihomoravského kraje.

Vybojoval také titul mistra republiky v dorostu, tam Jakub skončil třetí. Z této akce si pověsil medaili na krk poprvé.

A kdo je k úspěchům vede? Jan Řehula patřil mezi nejlepší světové triatlonisty, což potvrdil na olympijských hrách v Sydney, kde bral také bronz.

„Těžíme z jeho zkušeností. Je to obrovská čest. Vyzná se v triatlonu jako nikdo jiný a skvěle nám pomáhá,“ uvádí vyšší z bratrů Jakub.

Rozhodně nesmí opomenout ještě jeden důležitý faktor: „Pomáhá nám to, že jsme dvojčata a kluci. Výkonnostně jsme na tom podobně, podporujeme se v tréninku,“ říká. „Posouváme se společně. A také samozřejmě trochu popichujeme. Zdravá rivalita je úplně ve všem, co děláme,“ usmívá se.

Autor: Matěj Vybíral - člen programu Mladí novináři na ODM 2019