Jak si zlatý dálkař během finále odskočil pro další medaili

Tohle atletické odpoledne bylo pro Františka Sochu bláznivá jízda. A její cíl? Dvě zlaté a jedna bronzová medaile z Olympiády dětí a mládeže. Tímto počinem se stal nejúspěšnějším atletem Pardubického kraje. Za zmínku stojí hlavně příběh, kdy během patnácti minut skončil třetí na sto metrů překážek a triumfoval v dálce.

V ní po pěti pokusech vedl, už už se chystal na poslední sérii. Když vtom... „Teď musíš na překážky,“ houkli na něj trenéři. Na přípravu měl sotva minutu. „Na startu jsem byl hodně utahaný ze skoků,“ líčil.

Přesto dosáhl na stupně vítězů: stříbro mu uteklo o tisícinu vteřiny, ale i s bronzem byl spokojený. Snad i musel. Než se stačil vydýchat, musel z běžeckého oválu zase na opačnou stranu stadionu do dálkařského sektoru, kde ho i jeho soupeře čekal poslední šestý pokus.

„V tom posledním pokusu jsem se modlil, abych mě nikdo nepřeskočil. Padlo to. Byly to nervy,“ oddechl si dvanáctiletý Socha, který dokonce v posledním pokusu výkon ještě vylepšil: 5,76 metrů.

„Vzhledem k tomu, že František má svůj rekord na 5, 81 metrů, tak jsem věděl, že je papírově nejsilnější. Nakonec zaostal jen o pět centimetrů za svým rekordem, to je výborný,“ vyzdvihl trenér Filip Sedlák.

Ale nechválil vždy

„Před pár lety se mi František zdál nesoustředěný, taky hodně strhával ostatní, takže jsem přemýšlel, že se ho spíš zbavím, aby se děcka uklidnily. Nicméně postupem času sám viděl, že je dobrej, tak se začal víc koncentrovat a teď z něj roste velký závodník,“ prozradil Sedlák. Socha dokonce skončil na letošním mistrovství republiky ve víceboji druhý.

Ale zpět na Olympiádu dětí a mládeže, kde pro Sochu snové odpoledne ještě neskončilo. Po hektické, ovšem úspěšné kombinaci dálky s překážkami startoval ještě ve štafetě na 240 metrů společně s Ježkovou, Culkou a Urbanovou, jež kralovala už v úterý na šedesátce. Čas 29, 91 vteřin. Opět to Pardubickému kraji vyšlo, přidal další zlato.

„To je pohádka…,“ rozplýval se šéftrenér atletů Martin Skřivánek. V úterý odpoledne to platilo hlavně pro Sochu, trojnásobného medailistu.

Autor: Jan Krejsa - člen programu Mladí novináři na ODM 2019