Dcera úspěšného cyklisty už sbírá olympijské medaile. Strká mě do kapsy, chválí otec

Dcera úspěšného cyklisty už sbírá olympijské medaile. Strká mě do kapsy, chválí otec

Její táta vyhrál pětkrát titul České republiky v cyklokrosu, doma má dokonce i stříbro z mistrovství světa. Na Petra Dlaska navazuje jeho čtrnáctiletá dcera Vanda. V barvách Středočeského kraje zazářila na Olympiádě dětí a mládeže. Vybojovala hned tři medaile.

„Sám jsem s cyklistikou začínal až v patnácti. Když to srovnám s ní, tak mě zatím strká do kapsy,” říká hrdý otec. „Úspěchů tady si moc cením, je to nejvíc, co může být,” říká Vanda Dlasková.

V Libereckém kraji brala tři medaile ve třech dnech: v pondělí na horských kolech bronz, o den později individuálním závodě na silnici už zlato, všechny soupeřky porazila i ve středeční časovce.

V třicetistupňové výhni zajela měřený úsek jako jedna z prvních, a proto musela dlouho vyčkávat, zda její čas zůstane vítězný. Zůstal, i když jen o těsných 34 setin vteřiny.

„Ze začátku to nebylo kvůli vedru úplně ono, po chvilce jsem se už do toho dostala. Cítím v kostech, že to byl dobrý výkon,” líčí Středočeška. Dlasková si tak opět vychutnala pocit vítězství.

Mezi prvními gratulanty byl její otec a trenér v jedné osobě Petr Dlask, který dceru posadil na kolo už jako čtyřletou: „Vedli jsme Vandu k všestrannosti odmalinka. Je super, že jí teď jde každá disciplína.”

Není divu. Geny a bohaté zkušenosti vicemistra světa se jen tak nezapřou: „Táta mi předává všechno, co o sportu ví, a snaží se pro mě udělat co nejvíc,” popisuje si mladá cyklistka.

Pokračovat zatím hodlá v obou disciplínách: „Na silnici mám příští týden mistrovství republiky,” plánuje Dlasková, pro kterou bude nadcházející šampionát vedle olympijských her dalším vrcholem sezony. “I to pro mě bude stejně důležité.”

A i když teď válí hlavně na horských kolech i na silnici, přece se i trochu potatila: „V zimě se chystám i na cyklokros.”

Autor: Adam Weidenthaler - člen programu Mladí novináři na ODM 2019