Tradice je tradice. Atleti zazářili a trenér se znovu vykoupe v kašně

Tradice je tradice. Atleti zazářili a trenér se znovu vykoupe v kašně

Zprvu to byla jen sranda mezi koučem a svěřenci. Později se z trenérova skoku do kašny stala motivace pro mladé atlety: „Když získáme šest a více medailí z atletiky, tak se musím vykoupat v kašně na náměstí. No, a to jsem ani nevěděl, že získáme hned druhý den na olympiádě,“ popisuje tradici Martin Skřivánek. Z pohledu Pardubického kraje patřil druhý den atletice: tři zlata a tři stříbra. Možná se s trenérem schladí za odměnu všichni atleti.

Eliška Červená získala před dvěma roky v Brně zlato ze skoku do dálky. Nyní před ní stál nelehký úkol: triumf zopakovat. „Když přijedete na olympiádu něco obhajovat, je to vždy těžký. Eliška Červená však ukázala, že má skvěle natrénováno a zvládla to,“ popisuje šéftrenér Martin Skřivánek.

Patnáctiletá naděje je univerzální atletkou, ale pro letošní ODM si vybrala dvě disciplíny, ve kterých si věří nejvíce: zmiňovaný skok do dálky a běh na 100 metrů překážky.

„Makala jsem celej rok a ta obhajoba z Brna se povedla, to je skvělý a těším se na zítřejší překážky. Jsem šťastná i za kamarádku z výpravy Markétu Burešovou, protože skončila hned za mnou,“ shrnula Červená. Na závodě jí nechyběla podpora, táta a máma s ní zlatý triumf sdíleli na tribuně.

„Eliška si ten sport užívá plnými doušky, věnuje mu většinu svého času. Soutěží tu i naše druhá dcera Verča v běhu na tři sta metrů. Jsem moc rád, že holky sportují, mají naší plnou podporu,“ říká hrdý otec dvou dcer Zdeněk Červený.

Pardubický kraj získal také nejcennější kov z běhu na šedesát metrů. Třináctiletá Kája Urbanová se chtěla ve finále především vyhnout špatnému startu. „Napadlo mě se podívat na start kluků, kde jsem si vytipovala, po jaké frekvenci oni startují. Ve svém finále jsem dobře odhadla výstřel a vyšlo to,“ radovala se Urbanová.

Zlaté atletické odpoledne pro Pardubický kraj zakončil ve skoku do výšky Jiří Vinkler. Mladý plavec Adam Novotný získal už včera stříbro a bronz. Dnes medailovou sbírku zkompletoval, když získal zlato v disciplíně 200 metrů volným stylem. „Teď jsem hodně unavený, ale zároveň se těším na zítřejších 100 metrů,“ říká Novotný.

Autor: Jan Krejsa - člen programu Mladí novináři na ODM