Nejvíce nás baví běhat společně, říkají sourozenci Srbovi z Jihlavy

Nejvíce nás baví běhat společně, říkají sourozenci Srbovi z Jihlavy

Jsou ze stejné rodiny, jezdí spolu na závody, trénují společně. Závodníci v orientačním běhu Michaela a Vladimír Srbovi sbírají jeden úspěch za druhým. Michaela je vícenásobná mistryně kraje Vysočina, Vladimír zase ovládl závod ve sprintu na Olympiádě dětí a mládeže. Nadání mají v krvi, sportu se věnují i jejich rodiče. Táta Vladimír se už mimo jiné dvakrát stal běžeckým mistrem světa veteránů.

Dneska to bylo náročné, ale trať byla pěkná. Jsem opravdu moc šťastný,netají své nadšení ze zlaté medaile ze sprintu Vladimír mladší.

Výborný, soustředěný výkon. Příjemně mě překvapilo, že dneska neudělal žádnou chybu. Vláďa totiž bývá na závodech často nervózní,chválí nadějného běžce tatínek.

Na trať později vyrazila také Vláďova starší sestra Míša, která závodila v kategorii dívek do 14 let. Dcera byla na této akci poprvé už před dvěma lety. Loni byli s Vláďou nominováni oba na zimní ODM a teď jsou i na letních hrách. V rodině touto akcí žijeme,poznamenává Srb starší.

I když Srbovi přiznávají, že běháním žijí, úplně všichni společně netrénují. Děti osobně netrénuju. Vedu je maximálně tak, že se jim snažím být vzorem, ale trenérovi do jeho metod rozhodně nepovídám, usmívá se táta Vladimír.

To ale nic nemění na tom, že sami sourozenci spolu tráví skoro všechen svůj čas spojený s orienťákem".

Většinou trénujeme sami s bráchou. Tak nás to baví nejvíc. Vláďa běhá rychleji, já jsem na tom zase líp s mapou. Takhle se navzájem doplňujeme,vysvětluje Míša, která ve stejné disciplíně jako její mladší bratr skončila na 6. místě.

Oba si ale Olympiádu dětí a mládeže užívají bez ohledu na sportovní výsledky. Je to tu skvělé,přitakávají oba. Speciálně v orientačním běhu je ODM pro děti ve 12 a 14 letech to nejlepší, čeho se mohou zúčastnit,podotýká Vladimír starší.

Po výborném první dni chtěli Srbovi navázat na výsledky ve sprintu také v závodě na krátké trati. Ve velkém vedru skončil Vláďa na náročnější trati těsně pod stupni vítězů.

Na cestě bylo hodně popadaných stromů, čistý les tam prakticky neexistoval. Kromě toho jsem kvůli chybě musel přebíhat hodně zpátky a ještě do kopce,mrzí mladého běžce. Závod nevyšel ani jeho sestře Míše, která doběhla na 17. místě.

Přesto nemají důvod smutnit. Ve své kategorii patří k těm vůbec nejlepším. A jejich otec říká: Oba tady hlavně sbírají zkušenosti, to je v tomhle věku nejdůležitější.

Autor: Jiří Vokřál - člen programu Mladí novináři na ODM 2019