Více mi vyhovuje zimní biatlon, tam se tolik nenadřu, směje se Lukáš Kroupa

Více mi vyhovuje zimní biatlon, tam se tolik nenadřu, směje se Lukáš Kroupa

Jako mistr republiky v letním biatlonu patřil mezi jasné favority. Liberecký reprezentant Lukáš Kroupa ale v jeho prvním závodě na Olympiádě dětí a mládeže (ODM) zůstal na 1,5 kilometru dlouhé trati trochu za očekáváním, když skončil na osmé pozici. Zradila ho první střelba.

„Je škoda první položky, ve které jsem dvakrát chyboval. Rány byly stržené, takže jasná chyba na spoušti… Ta druhá už se mi povedla o něco lépe. Myslím, že byla dobře odpracovaná,“ vracel se mladý sympaťák k závodu, ve kterém se musel popasovat i s třicetistupňovou teplotou.

„První kolo bylo ještě v pohodě, druhé se mi běželo ztěžka. Hlavně kvůli horku,“ souhlasně přikyvoval.

Cennou radu, jež zněla hlavně se nestresovat, dostal od bratra Honzy, který sám na ODM startoval, a to v roce 2012. V lyžování skončil na třetím, a dokonce i druhém místě. „Rady jsem se na trati držel,“ přikyvoval jedenáctiletý biatlonista.

Na podobné podmínky, za kterých se první biatlonový závod her jel, je prý Lukáš zvyklý. O něco veselejší pro něj mohou být tréninky v Jilemnici, jeho mateřském sportovním klubu. Trénujeme v nově postaveném areálu a také v lese, kde je povětšinou stín, což je fajn,“ pochvaloval si.

Sám se k biatlonu dostal skrze kamaráda, který mu nabídl sport si vyzkoušet. Lukáš souhlasil a sportovní vášeň byla na světě. „Fakt mě to chytlo,“ usmíval se. Biatlon provozuje již čtvrtým rokem, začal s ním v devíti letech.

A rozhodnutí nemusí litovat. Vždyť už má titul mistra České republiky, který mu nikdo nevezme. „Vyhrál jsem ho v nejmladší kategorii. Ještě jsem nemohl jezdit zimní závody, které pro mě byly dostupné až o rok později,“ upřesňoval.

„Více mi vyhovuje standardní zimní biatlon, protože se u něho tolik nenadřu. Tam se dá třeba při jízdě z kopce odpočívat,“ smál se.

Libereckého kraje je pro biatlon jako dělaný. Lukášova rodina se na sever Čech přestěhovala, neboť zde měla chatu a místo si oblíbila. A sportovní geny měl rozhodně po kom zdědit. „Mamka i taťka dělali lyžování již od mala, nyní už ho rekreačně provozuje jen mamka,“ odtajňoval Lukáš Kroupa.

Jestliže se říká, že dnešní děti nesportují, rozhodně to není Lukášův případ. Nejenomže nyní přesedlává z letního biatlonu na zimní, ale mezi své záliby zařazuje také fotbal. I ten dělá na soutěžní úrovni.

„Není na něj tolik času. V porovnání obou mám raději biatlon. Sportu už mám někdy opravdu dost. Takhle mi to vyhovuje,“ krčil rameny.

Autor: Adam Pavlíček - člen programu Mladí novináři na ODM 2019