Těsně druhá? Vůbec nevadí, zářila mladá biatlonistka

Těsně druhá? Vůbec nevadí, zářila mladá biatlonistka

Ihned po doběhu se jí podlomila kolena, neboť pondělní biatlonový sprint v třicetistupňovém vedru vzal Hedě Mikolášové mnoho sil. Jakmile byl oznámen její čas na trati, přišly soupeřky gratulovat středočeské naději k vítězství.

Nadšenou Mikolášovou už zpovídala reportérka Česká televize, když se ve srovnatelném čase do cíle dořítila soupeřka z Vysočiny Kateřina Holková. Chvíli napětí protnulo až oznámení hlasatele: Holková je o čtyři desetiny sekundy rychlejší než Mikolášová!

Přesto mladá biatlonistka, na kterou v ten moment „zbylo” druhé místo, překvapila všechny přítomné v areálu.

„Po doběhu jsem vůbec jsem nemohla uvěřit, že můžu závod vyhrát. Druhé místo trochu zamrzelo, ale nevadí, napravím to příště,” hecovala se do nadcházejících klání Heda Mikolášová.

Zatímco jiní by z těsné porážky truchlili, její tvář se radovala ještě dlouho po udílení diplomů. Ten obdržela z rukou Romana Dostála, bývalého biatlonisty a patrona letní verze tohoto sportu na letošní Olympiádě.

Výkon svěřenkyně, která na letošních hrách spadá do kategorie starší dívky, ocenil i trenér středočeských biatlonistů Michael Fiedler: „Jsem maximálně spokojený, rozdíly mezi dívkami jsou ty rozdíly minimální.“ Na střelnici chybovala Mikolášová jednou.

Dva ze dvou. Středočeští mladší chlapci opanovali sprint

Na svou předchůdkyni ještě lépe navázali kluci soutěžící v kategorii pro ročníky 2007 a 2008. Suverén závodu František Jelínek předběhl na trati v délce 1,5 km svého středočeského kolegu Oskara Poluhu o necelých 50 vteřin.

Jak Jelínek popsal, trať není z jeho nejoblíbenějších, přesto si úspěchu váží. „Raději běhám delší tratě a hromadně, protože vím, jak na tom v závodě průběžně jsem,“ přiznal se po vynikajícím výsledku sportovec, který sbírá medaile i v zimní verzi biatlonu.

Klíčovým faktorem dominance Středočechů byla mentální příprava na Olympiádu.

„Před závodem panovala velká nervozita, bylo složité děti před závodem uklidnit, ale zvládli to,“ chválil Jelínka a Poluhu kouč Fiedler.

A to ocenil i český biatlonista Ondřej Moravec, který celému pondělnímu odpoledni na jabloneckém stadionu přihlížel: „Tento typ závodů sice není tolik podobný zimní verzi, na druhou stranu je určitě dobrý hlavně na psychiku, tu člověk v přípravě nenatrénuje.“

Autor: Adam Weidenthaler - člen programu Mladí novináři na ODM 2019