K bronzu chyběl kousek. Helešic bojoval na střelnici i s vlastní hlavou

K bronzu chyběl kousek. Helešic bojoval na střelnici i s vlastní hlavou

Po většinu závodu to vypadalo na bednu. Jenže pak přišel propad. Tři nepovedené rány a sportovní střelec ze vzduchovky Jaroslav Helešic se propadl na čtvrté místo. Chvilku nato však usedl vedle svého soupeře a začal povzbuzovat finalisty. Sám se totiž řídí slovy „Přej a bude ti přáno“.

Střílí od svých dvanácti let, předtím se talentovaný střelec věnoval fotbalu. „Jednou jsem si právě na fotbale zlomil prst a pak už se mi tam moc nechtělo chodit. Stejně jsem to hrál takovým stylem, že jsem byl pořád na lavičce. Střelba byla jasná volba, protože ji máme v rodině,“ připomíná, že se střelbě věnuje i jeho otec.

„Chtěl po mně, abych se jí věnoval od malička,“ přiznává Jaroslav.

Začátky byly pro mladého sportovce krušné, ale již brzy se dostal mezi nejlepší. „Začínal jsem na Slovensku, kde jsem získal čtyři tituly mistra Slovenska,“ vzpomíná na své velké úspěchy.

Na ty v Česku zatím stále čeká.

A jak hodnotí své vystoupení v Liberci? „Nepovedly se mi tři rány. U té jedné si za to můžu sám, protože jsem vystřelil v strašném tempu a skákalo to tam. Ale ty předtím? Vůbec netuším, co se tam stalo. Po nepovedených střelách jsem se ale podíval na tabuli a viděl jsem, že pokud dám špatnou ránu, tak vypadnu. Řekl jsem si, že teď to sakra musím zachránit,“ popisuje sedmnáctiletý reprezentant Jihomoravského kraje okamžiky, které jej připravily o medaili.

„Nic se nestalo, řekl jsem si, že jsem idiot, protože jsem to podělal úplně zbytečně. Ale to nevadí,“ dodal s nadhledem.

Svou roli ve výkonu všech sportovců navíc na střelnici sehrála také výjimečná atmosféra. „Hlavně psychicky je to pro Jardu strašný záběr,“ hodnotil trenér.

„Střelci si prošli svým a u mladých sportovců je to daň, ale budoucnost určitě má. Sportovní střelba je jedním z mála sportů, nebo dokonce jediný, kde strašně záleží na psychice. Závodník může být sebelepší v technice, ale jakmile to nezvládá psychicky, tak je to hodně znát. Střílí se na desetiny a ztráty jsou potom hodně viditelné.“

Autor: Helena Hegeďová - členka programu Mladí novináři na ODM 2019