Parťačky spolu slavily v cíli, Zlínský kraj má první dvě medaile

Parťačky spolu slavily v cíli, Zlínský kraj má první dvě medaile

První disciplína a hned dvě medaile. Snový start do Olympiáda dětí a mládeže zažily orientační běžkyně ze Zlínského kraje, které v kategorii sprintu vybojovaly zlatou a bronzovou medaili. Postaraly se o ně Lucie Dittrichová a Valentina Batani.

„Jsem vyčerpaná, ale pocit to je parádní,“ zářila v cíli zlatá Dittrichová.

„Bronz jsem vůbec nečekala a říkala jsem si, že bych mohla být tak do desátého místa. Když jsem pak doběhla třetí, tak to lépe snad ani dopadnou nemohlo. Jsem opravdu šťastná,“ dodala její bronzová parťačka.

Obě děvčata se společně radovala v cíli a oslavovala obrovský triumf, za chvíli se k nim připojila i trenérka Hana Batani. Matka bronzové medailistky.

Ta po vítězství neskrývala emoce a líčila své pocity z průběhu závodu. „Věřila jsem jim a před startem jsem hodně znervóznila, že jsem je asi přecenila. Pak jsem se ale vrátila do cíle a viděla jsem, že je Valentina na třetí pozici v cíli a Lucka se blíží na první až druhé pozici, vyvolalo to ve mně neskutečné pocity štěstí.“

Skvělost triumfu zlínských dívek ještě umocnil efekt únavy z minulých dní.

„Holky se ještě před ODM zastavily na mistroství České republiky na krátkou trať. To ale byla o kategorii vyšší soutěž, než na jaké běžné závodí. Byly z celého víkendu a včerejšího slavnostního zahájení dost bez energie,“ pověděla trenérka a obratem dodala. „Říkala jsem si včera, že to holky asi přepískly, ale opak se stal pravdou.“

Nezaostali ani chlapci

Ještě před triumfem starších dívek se dobrými výkony prezentovali i mladší chlapci.

Na startu závodu byli i dva nadějní sportovci za Zlínského kraje Tomáš Vlček a Martin Pernička.

Oběma dělal problém hned první kontrolní bod, na kterém nabrali ztrátu okolo jedné minuty, a nakonec obsadili výbornou 9. a 11. pozici. „U prvního bodu jsem hledal vchod, ale byl tam pouze plot, který jsem musel podlézt,“ přiblížil dění na trati Tomáš Vlček.

A proč výbornou pozici? Na startu totiž bylo nachystáno 28 zkušených a kvalitních závodníků, kteří se do cíle seřadili s minimálními ztrátami. I díky překonání úvodní krize pak panovala ve zlínském trenérském štábu spokojenost, tu pak potvrdily i slova trenéra Šimona Pekárka.

„Za mě je hodnocení určitě jen dobré. Pro kluky to byl závod o něco těžší, než byli do teď zvyklí. Jednalo se o první zkušenost s takhle velkou akcí.“

Autor: Jan Meichsner - člen programu Mladí novináři na ODM 2019