Davidová se po devíti letech vrátila v roli vlajkonošky. Měla jsem husinu, přiznala

Davidová se po devíti letech vrátila v roli vlajkonošky. Měla jsem husinu, přiznala

Zahajovací ceremoniál má Olympiáda dětí a mládeže za sebou. Mezi tribuny postupně vystoupily všechny kraje. Ten domácí liberecký vedla vlajkonoška Markéta Davidová, jenž se do olympijského dějiště v Liberci vrátila po devíti letech, tentokrát však v jiné roli. V roli vlajkonošky.

Liberecká Home Credit aréna sledovala zahájení letošního ročníku Olympiády dětí a mládeže. Na tribunách seděli barevně odlišení sportovci a sledovali, jak jejich soupeři či kolegové nastupují. Domácí kraj byl představen jako poslední a celou přehlídku symbolicky ukončil. V popředí výpravy tyčila vlajku biatlonistka Markéta Davidová.

„Bylo to opravdu super, normálně jsem měla husinu! Děti si to musely hrozně užívat. Je skvělé, že se akce tohoto typu pořádá,“ říkala po ceremoniálu spokojeně. Vedle ní stál její biatlonový reprezentační kolega Michal Krčmář, jenž vedl kraj Pardubický.

Pro oba byla jejich přítomnost tak trochu překvapením. „My jsme vůbec nevěděli, že tam ten druhý je. Dozvěděli jsme se to, až když jsme čekali, než půjdeme mezi tribuny,“ smála se Davidová.

Ona sama na Olympiádě dětí a mládeže startovala. „Sice to byla velká událost, ale byly tam holky, proti kterým jsem už jezdila, protože biatlonové závody jsou celorepublikové,“ vzpomíná Davidová.

„Tehdy se nám moc líbilo, že jsme mohly strávit týden společně. Bylo to bezvadné především z téhle stránky,“ vzpomínala dále. Pro ni samotnou ale musel být příjemný také výsledek. V cíli za sebou nechala všechny soupeřky a pod dohledem domácích fanoušků přebrala zlatou medaili.

Biatlonová naděje v akci

Navázat na ni budou moci sportovci i na této olympiádě, utkají se totiž v letní verzi biatlonu. A po devíti letech má domácí výprava další želízko v ohni.

Ve stopách Markéty Davidové by se mohla vydat Natálie Dlabová, která už se může pyšnit titulem mistryně České republiky. Podobně velká očekávání mohou být od Lukáše Kroupy, sportovce, který taktéž ovládl republikové mistrovství, a to dokonce právě v letním biatlonu.

Od té nejpovolanější se jim však žádné rady nedostalo. „Bohužel jsem se s biatlonisty nestihla potkat, takže jsem jim nemohla poradit,“ upřesňovala dvaadvacetiletá vlajkonoška, která před necelým týdnem ovládla mistrovství republiky v biatlonu na kolech.

Ač zvyklá na zimní podmínky, v cestě za triumfem ji nezastavila ani vedra, která v posledních dnech panují. „Mám ráda teplo. Třeba třicet stupňů už je moc, ale pořád lepší než zima,“ říkala, „takže biatlon je pro mě naprosto ideální sport,“ znovu se zasmála.

Markéta Davidová se na příští sezonu připravuje již od května, takže je momentálně v plném zápřahu. „Nyní to přešlo do fáze, kdy už je to dřina,“ popisovala. Sama by některá sportovní klání ráda navštívila, čekají ji ale přípravné testy.

Autor: Adam Pavlíček - člen programu Mladí novináři na ODM 2019

Podívejte se na výzvu v předčítání špatných vtipů. Vydržela Markéta Davidová beze smíchu?