​Klobouk dolů před pořadateli, říká o mládežnické olympiádě vlajkonoš Štokr

​Klobouk dolů před pořadateli, říká o mládežnické olympiádě vlajkonoš Štokr

Na kontě má více než 150 zápasů za českou reprezentaci, v jejímž dresu nastoupil na mistrovství Evropy i světa. Na klubové úrovni zase získal s Trentinem ceněný italský titul a ovládl Ligu mistrů. Zkušeností s velkými akcemi má volejbalista Jan Štokr na rozdávání. Přesto říká: „Zahájení Olympiády dětí a mládeže mě naprosto nadchlo.“ Na něj v liberecké hokejové hale přivedl v roli vlajkonoše výpravu Kraje Vysočina, odkud sám pochází.

„Za nás nic podobného nebylo. Klobouk dolů před pořadateli za tuhle akci. My volejbalisté jsme měli každý rok Memoriál Richarda Myslíka, kde se scházely krajské výběry stejně jako tady na ODM.

Pro mě byl tenhle turnaj ve 14 letech maximum a zároveň odrazový můstek do další kariéry. Říkal jsem si, že je to paráda soutěžit za svůj kraj. Dál už jsem nikdy podobnou akci nezažil," vzpomíná Štokr.

A proto oceňuje, že si mladí sportovci mohou už v dřívějším věku zvykat na závody před četným publikem, že se učí, co obnáší reprezentovat - byť právě zatím jen rodný region. Sám poprvé nastoupil za národní tým ve dvaceti letech.

„Je důležité, aby sportovci brali případné porážky v pohodě. Svět se zkrátka nezboří. Když se tady naučí pracovat s emocemi při svých začátcích, můžou to v budoucnu skvěle zúročit,“ dodává univerzál, jenž se po letech strávených v Itálii, Rusku či Jižní Koreji vrátil před dvěma lety domů.

Přes četné nabídky ze zahraničí si vybral Duklu Liberec. „Měl jsem to štěstí a tady v Home Credit Areně jsem odehrál tři zápasy. Nyní mám krásnou vzpomínku i trošku z jiného pohledu.“ Velký vliv v návratu sehrály rodinné důvody. „Syn hraje fotbal. Ale do ničeho ho nenutím. Všechno si bude muset vydobýt sám,“ líčí Štokr. „Možná se jednou objeví na Olympiádě dětí a mládeže.“

Autor: Jiří Vokřál - člen programu Mladí novináři na ODM 2019